Taşeron Yüzdelik Dilim İle İlgili Dava Sonuçlandı

696 sayılı KHK kapsamında 2018’de kadroya geçen pek çok taşeron bu geçiş aşamasında sorunlar yaşadı. Bu sorunlardan en önemlisi ise ücret. Bazı sendikalar ücret sorununu halletmek için çeşitli yollara gidiyor. Bu yollarla haksızlıklar giderilebiliyor.

Taşeron Yüzdelik Dilim İle İlgili Dava Sonuçlandı

Taşerondan 696 sayılı khk ile kadroya geçen sürekli işçilerin yüzdelik dilimlerinin ödenmesi husunda açılan dava bugün sonuçlandı.

Sonuç:

Gereği Düşünüldü
1- Davacının ücretinin asgari ücret tespit komisyonunun tespit ettiği %32 fazlası olduğunun tespitine
2- Davacının bakiye fark ücreti alacağı olan brüt ...... TL'nin 50 TL sinin dava, bakiyesinin ıslah tarihinden itibaren işleyecek en yüksek mevduat faiziyle birlikte davalıdan tahsili ile davacıya verilmesi.
3- Brüt alacaklardaki yasal kesintinin infaz sırasında nazaran alınmasına,
Sair hususların gerekçeli kararda belirtilmesine
Dair, davacının yüzüne karşı, mikrat itibari ile kesin, tesğit yönünden BAM yolu açık olmak üzere verilen karar açıkça okunup usulen anlatıldı.

Taşeron işçilerin maaşlarına yönelik gelişmelerin en önemlilerinden bir tanesi yüzdelik dilim ile ilgili olan karar oldu.  Mahkemeye başvuruda bulunan 4/D'li bir işçi maaşların artması adına önemli bir adım atmış oldu. Zira mahkeme heyeti tarafından verilen kararda 1 Ocak 2019’da brüt 2558 TL olan asgari ücretin yüzde 65 fazlası hesaplandıktan sonra 1 Ocak’taki taşeronlara verilen yüzde 4’lük TİS zammını da uygulamak kaydı ile sendikanın taşeron üyesine ücret farkı, ilave tediye farkı ve ikramiye farkı verilmesine karar verildi. Bu karar ile ilgili olarak başka bir taşeron işçi daha benzer bir dava açtı ve bu davayı kazandı. 

2020 YILI TAŞERON İŞÇİ EK ÖDEMELERİ

2020 yılında taşeron işçilerin alacakları en önemli ek ödeme tediye ikramiyesi olacak. Yıllık 52 gün üzerinden 4 taksit halinde ikramiye alacak olan taşeron işçiler bu ikramiyeleri maaş oranlarına göre alacaklar. En az ödeme 2019 yılında 792 TL ile asgari ücretli taşeron işçilere ödenirken bu rakamın 2020 yılında artması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2019, 14:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
696 KHK LI İŞÇİLER
696 KHK LI İŞÇİLER - 10 ay Önce

1 milyona kadro dediniz toplu sözlesme yok sendika yok enflasyon farkı alamayan tek kamu calisan grup olduk.. 696 khklı işçiler olarak anayasal hakkimizi sendikali ve toplu sozlesmeli olmak istiyoruz !!!

4d li
4d li - 10 ay Önce

Hakkımız olanı da mahkeme kararıyla mi alacağız bundan sonra? Hem hayatımızdan zaman kaybı hemde ekonomimizden.Yazik değilmi? Bize özlük ve sosyal haklarımız verildiğinde önemli görülen sorunlar zaten ortadan kalkar.2 yıldır kadrolu olarak çalışıyoruz. Neden hâlâ yok sayılıyoruz?kuruluşlarda siz çalışsanız ve yapılanlara şahit olsanız 1 dk durmazsiniz emin olun.Sirf ego uğruna çalışanların yani işçilerin hayatı zorlaştıriliyor.haftalik izin , çalışma saatleri derken çok bunaltiliyoruz. Samsun çocuk destek merkezi müdürlüğü

REİS
REİS - 10 ay Önce

İnsAllah dogrudur

H.savunucusu
H.savunucusu - 10 ay Önce

Yazıklar olsun hükümete kadro die die beynimizi şişirdiler elimize geçen ne koskkoca bir hiç hak yok adalet yok maaş desen asgari ücret kadro bunun neresinde

Mesude
Mesude - 10 ay Önce

Maaslar 1900 tl ye düştü ayip yaa bu kadar da olmaz.

Mağdur
Mağdur - 10 ay Önce

Sizin yaptığınız kadro taşerondanda kötü 696 khk kadrosu

Serdal
Serdal - 10 ay Önce

Para hesabima yatmadan bir seye inanmam artik herkes kendi cikari icin cabaliyo sendika baskanlari bizim sirtimizdan milyonluk aravlara biniyo bizde bekliyoruz zammi alsinlar diye surekli hukumetin dedigi olacaksa ey sendika sen niye varsin suanda biz taseronda olsaydik 4bine yaslasik maasimiz olacakti su anda kesintiler dahil 2800 aliyoruz soran olursa kadro.aldik diyoruz ama geri geri

Çakır
Çakır - 10 ay Önce

İlçe belediye çalışanları olarak hak kaybına ugradık tediye yok yüzdelik pay elden gitti kadro var mı yok mu bekli degil bu nasıl bi adalet ayıp tır günahtır