Taşeron işçilere ikramiye ödemesi bu ay yapılacak

Taşerondan sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler yılda toplam 10 günlük ikramiye veriliyor. Bu ikramiye haricinde yılda 52 günlük ilave tediye ödemeside yapılıyor.

Taşeron işçilere ikramiye ödemesi bu ay yapılacak

TAŞERONDAN SÜREKLİ İŞÇİ KADROSUNA GEÇEN İŞÇİLERE 10 GÜNLÜK İKRAMİYE ÖDEMESİ

Yılda 10 günlük ikramiye alan işçilerin ikramiyeleri iki eşit taksitte ödeniyor. İlk taksiti bu ayiçerisinde ödenecek. Bu ödeme, işçinin çalıştığı sürenin bir yıldan az olması durumunda, çalışma süresi ile orantılı olarak ödenecek. Belediye şirket işçiliğine geçen işçilere ise ilk ikramiye nisan ayında verilecek. Taşerondan geçen işçiler, yeni asgari ücret üzerine yüzde 4’lük toplu iş sözleşmesi zammı alacak. Bu rakam en düşük ücret için geçerli olacak.

Maaşı net 2.324 TL’den yüksek olan işçilere ise sadece yüzde 4 zam yapılacak.

İŞÇİLERE 52 GÜNLÜK İLAVE TEDİYE ÖDEMESİ

Toplu sözleşmeye göre her yıl taşeronlara yüzde 4 zam yapılıyor. Asgari ücretin bu sene yüzde 15 artış göstermesi ve maaşı asgari ücretin altında kalanlar için asgari ücret+ yüzde 4 zam yapıldı. İlave tediyeler ise taşeron ve kamu işçilerinin maaşlarına oranla belirleniyor. Taşeron ve kamu işçilerinin en düşük brüt maaşı 3060 TL olması ile birlikte en düşük ilave tediye miktarı da belli oldu. 2020 yılı Ocak ayında ödenecek olan 1. ilave tediye miktarı en az 926 TL olacak. Bu rakam işçinin maaşına göre artış gösterecek. 

2020 İLAVE TEDİYE NE ZAMAN ÖDENECEK?

İlave tediye ödeme tarihleri Cumhurbaşkanlığı kararı ile belirleniyor. 2+2 olarak belirlenecek olan tediye ödemelerinin ilk tasiti Ocak ayı içerisinde yapılacak. Bugüne kadar verilen ilave tediye ödemelerine bakıldığı zaman genel olarak 1. ilave tediye ödemesi 29-30-31 Ocak tarihlerinde yapılmış. 2020 Ocak ayı ilave tediye ödemesininde belirtilen tarihlerde yapılması bekleniyor. 1. ve 2. ilave tediye ödemesinin kesin tarihi Resmi Gazete'de yayımlanacak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile açıklanacak. 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 14:23
YORUM EKLE