Taşeron işçi olarak kamuda çalışan işçilerin maaşlarına asgari ücret oranında zam formülü

Kamuda Taşeron işçi olarak çalışan işçileri maaşlarına yapılacak zam gündemde. Şimdiye kadar zam kararı alan kurumlara göre, asgari ücrete yapılan zam kadar, zam yapılması bekleniyor.

Taşeron işçi olarak kamuda çalışan işçilerin maaşlarına asgari ücret oranında zam formülü

Kamuda çalışan Taşeron işçilerin maaşlarına yapılacak zam konusu kamu gündeminde ilk sıralarda. Fakat Mayıs ayının ortalarına gelmemize rağmen konuya ilgili adım atan kurum sayısının oldukça az olması gözlerden kaçmıyor.. 

Kamuda çalışan taşeron işçilerin maaşlarına Ocak ayında  yüzde 4'lük yapılan zamın ardından başka zam alamayan taşeron işçilerin maaşları artan döviz kuru ve yükselen enflesyon karşısında eriyip gitti. Bu konuda bazı kurumlar inisiyatif kullanarak işçi maaşlarına belirli oranlarda zam yaptılar. 

Bu haberimizde siz okuyucularımıza taşeron işçi maaşlarına belirli oranda zam yapan kurumların almış oldukları kararlar ve diğer kurumların bu karara uyup uymayacağı konusu ele alıyoruz. 


TAŞERON İŞÇİ MAAŞLARI İÇİN ORTAK ZAM FORMÜLÜ

Taşeron işçi maaşlarına toplu sözleşme kapsamında yapılan yüzde 4'lük zammın ardından bu konuda önemli bir görüş çıkmıştı. Zam konusunda kurumların ek bir yükümlülüklerinin olmadığının açıklanmasıyla bazı kurumlar bu konuda adım atmadı. Ancak bazı büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlıkları duruma sessiz kalamadılar ve 4/D'li işçi maaşlarına belirli oranda zam yaptılar. 

Yapılan bu zam oranları konusunda ise belirli bir oran öne çıktı. 

Kurumlar ve belediyeler tarafından alınan kararlarda taşeron işçi maaşlarına yüzde 26 oranında ön plana çıktı. Bu rakam 2019 yılı Ocak ayında asgari ücret tutarına yapılan zam oranıyla eşit. Bunun yanında bazı kurumlar taşeron işçileri kadrolu kamu işçisi statüsüne alırken bazı kurumlar ise 635 TL direkt zam yapmayı tercih ettiler. Ayrıca zam konusunda son adım Yozgat Sorgun Belediyesi'nden geldi. Belediye aldığı karar ile taşeron işçi maaşlarına yüzde 46 zam yapılacağını duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2019, 09:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adımızmı kaldı
Adımızmı kaldı - 1 yıl Önce

yüde 4 zam diyorlar taşeron işçiler zaten şirketteyken sendikelı oldukları zaman bu yüze 4 lük khk alıyorlardı almayan haberi olmayan taşeron varsa araştırsın kadrolu olunca mevcut alınan bir şeyi zam diye önümüze koydular e bu zaten vardı hani zam devletin uyanıklığına bak kadro ver şirketi aradan çıkar şirkete odediğin para cebine kalsın işçiye 2 veya 3 yıl zam yapma bir lira dahi buda cebine kalsın kalan paraları seçim zamanı yok şuna ikramiye , yok buna zam , yok ev kadınına istihdam yok kobiye bilmem ne biz taşeronlarda aptal aptal seyret

Yok
Yok - 1 yıl Önce

Is olsun diye ayni seyi paylasmayin insanlari kandirmayin en sonunda kufr edecem

Gerek yok sesimiz duyulmuyo nasıl olsa
Gerek yok sesimiz duyulmuyo nasıl olsa - 1 yıl Önce

Bizi yönetenlerin vicdanları öldü taşaröne kadro dediler resmen insanlarla alay ettiler açlık sınırının altında yaşamaya çalışıyoruz

Taseron 4d
Taseron 4d - 1 yıl Önce

4d zam almadı ne zamindan bahsediyorsunuz asgari ücret artmadan ıyi alıyordu arttı bizim maaşlar düştü enflasyon farkı isyanımdakiler fark alıyorlardı oda gitti

Adalet
Adalet - 1 yıl Önce

Zamanında köleydi biraz modernleşme yaptılar taşaron oldu şimdi biraz daha modern yapıp kadrolu dediler hep başlık değişti sistem konu hep aynı

Taşaron
Taşaron - 1 yıl Önce

Darısı konya büyük şehir belediyesi bin başına

Kadronuz batsın
Kadronuz batsın - 1 yıl Önce

Halen 2020 alıyoruz. Sözde milli eğitim de kadroloyuz... Her gün 4 saatten fazla çalışıyoruz. Kadronuz başınızı yesin

Hepsi Lafla Lafla  peynir
Hepsi Lafla Lafla peynir - 1 yıl Önce

Hepsi lafdan? İcrat yok laf la?

pilav pişseydi ülkeden Usta ya gerek kalmazdııı Ne zaöı biz kendimizi Doyurdukda.. Birde Suriye liler doyoruk... Biz Önce kendimizin Ac karnı Nı Doyurrr?