Taşeron, EYT ve işsizlik ödeneği hakkında açıklama!

Taşerondan kadroya geçemeyen işçiler, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve işsizlik ödeneği alan vatandaşların sorunları TBMM'de gündeme gelsi. Meclis'de açıklama yapan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer; "Emeklilikte yaşa takılanlar ile taşeron firmada kalıp kadro alamayanlar, işini kaybedip işsiz kalanlar büyük mağduriyet yaşamaktadır" İfadelerini kullandı.

Taşeron, EYT ve işsizlik ödeneği hakkında açıklama!

Milyonlarca Taşeron işçinin, EYT'lilerin ve işsizlik ödeneği alan kişilerin sorunları TBMM'de gündeme geldi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis'de açıklamalarda bulundu.

EYT, TAŞERON İŞÇİLER TBMM GÜNDEMİNE GELDİ

En büyük sorun olan EYT ile ilgili açıklama yapan Gürer, "Emeklilikte yaşa takılanlar, prim ve gün sayısını doldurdukları hâlde yaş nedeniyle işsiz kaldıklarında yeni bir işe giremedikleri için ciddi bir mağduriyet yaşamaktadır." ifadelerini kullandı.

EYT, TAŞERON İŞÇİLER VE İŞSİZLİK ÖDENEĞİ HAKKINDA FLAŞ AÇIKLAMA

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili Ömer Fethi Gürer Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile taşeron firmada kalıp kadro alamayan taşeron işçiler ve işsizlik ödeneği açıklaması şöyle:

Emeklilikte yaşa takılanlar ile taşeron firmada kalıp kadro alamayanlar, işini kaybedip işsiz kalanlar büyük mağduriyet yaşamaktadır. Emeklilikte yaş kademesiyle işsiz kalanlar açlığa mahkûm edilmektedir. İşsizlik sigortası, işini kaybedenler için daha uzun süre koruma, ödenek verme, istihdama kadar işsizi korumalı sisteme evrilmelidir. İşsizlik Fonu'nun amaç dışı kullanılması çalışanlar için ayrıca risktir. Emeklilikte yaşa takılanlar, prim ve gün sayısını doldurdukları hâlde yaş nedeniyle işsiz kaldıklarında yeni bir işe giremedikleri için ciddi bir mağduriyet yaşamaktadır. Emeklilikte yaşa takılanlar gibi, taşeron firmalarda işe alınmayanların da bu kadro verilmediği için yaşadıkları mağduriyet işsizlik olmaktadır. Bunların çözüme kavuşturulması için Bakanlığın gerekli çalışmaları yapmasını temenni ediyor, teşekkür ediyorum.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2020, 14:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet YÜCEL
Mehmet YÜCEL - 1 ay Önce

EYT'liler GSS muaf olsunlar zaten iş bulup çalışamıyorlar ayrıca işsizlik fonundan yararlansalar o zaman bu süreç daha kolay atlatılmaz mı?

Kitler unutuldu d. H. M. İ temizlik işçileri
Kitler unutuldu d. H. M. İ temizlik işçileri - 1 ay Önce

Kit taşeron sorunu çözülmeli söz verilen tutulmalı kamuda çalışıyoruz taşeron kit olarak asgari ücrete çalışıyoruz evimizi geçindiremiyoruz

Emekçi işçi
Emekçi işçi - 1 ay Önce

Kamu bankasında temizlik elemanı olarak çalışıyorum taş ören bizler ne olacağız kim bize sahip çıkacak bizde haklardan yararlanmak istiyoruz kadro yokmu

4d
4d - 1 ay Önce

4d iscisi tis onaylanmayip 1 yil bekleyecek hastanelerde donersermaye 4d verilmiyor bu haksızlıktır halen 4d kadrolular kadroyu tam anlamiyla almadi haklar parça parça geliyor kadrolu olup asgari ucretle calisiyoruz hukumet sorunları tam olarak cozmuyor geciniyoruz hastanelerde 4d taşeron olarak idareciler yönetiyor sorunu toplu is sozlesmedigine bağlıyor

hastanedkiler
hastanedkiler - 4 hafta Önce

DEVLET HASTANELERİ YÜZDE 70 ENGELİ KADRO İSTİYORUZZZZ