Taşeron'dan kadroya geçen işçiler için yeni TİS Ekim'de!

696 KHK ile taşerondan 4/D sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler için Toplu İş Sözleşmesi Ekim ayında yapılacak.

Taşeron'dan kadroya geçen işçiler için yeni TİS Ekim'de!

Kanun Hükmünde Kararname ile kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron olarak çalışan işçiler 4/D sürekli işçi statüsüne alınmıştı. Yüksek Hakem Kurulu'nun kararına göre 2020 yılının 10. ayına kadar TİS'e bağlı kalacaklar.

ENFLASYONA YENİK DÜŞTÜLER

2019 yılında belirlenen enflasyon yüzde 12 olurken 4/D Sürekli işçilerin aldıkları zam %4 oldu. Enflasyondan en çok etkilenen kesim olan sürekli işçiler geçim sıkıntısı ile baş etmeye çalışıyorlar. İşçiler bu yıl imzalanacak olan Toplu İş Sözleşmesini bekliyor. Toplu iş sözleşmesinde maaşlarına enflasyon farkının verilmesini bekleyen işçiler, artık geçinemediklerini bir çok defa dile getirdiler.

İŞÇİLER YENİ TİS İSTİYOR

Kadroya geçtikleri sırada imzaladıkları TİS'e bağlı kalan işçiler, sözleşmeye göre yılda 2 defa olmak üzere %4 oranında zam aldılar. Yeni imzalanacak olan sözleşmeye kadar bu zammı almaya devam edecekler.

EKİM AYINDA YENİ SÖZLEŞME

Belediye bünyesinde çalışan işçilerin toplu iş sözleşmesi 30 Haziran'da diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilerin sözleşmeleri ise 31 Ekim'de sona erecek. Toplu iş sözleşmeleri sona ermeden önce işçileri temsil eden sendikalar ile Hükümet arasında yeni imzalanacak olan sözleşme için görüşmeler başlayacak. Bu görüşmelerde çıkacak olan yeni sözleşme 2021 yılında geçerli olacak.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDEN İŞÇİLERİN BEKLENTİLERİ

Hükümet ile imzalanacak olan TİS'den işçiler maaşlarına enflasyon oranı ve taşeronda çalışırken aldıkları asgari ücretin yüzdelik farkının verilmesini istiyorlar. Ayrıca diğer devlet kadrolarında çalışanlar gibi tayin hakkının getirilmesini ve sosyal haklarının düzenlenmesini bekliyorlar.

SİZDE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDEN BEKLENTİLERİNİZİ YORUMA YAZABİLİRSİNİZ

Haberkusagi.net

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2020, 09:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Karadağ
Mehmet Karadağ - 5 ay Önce

Üniversite mezunuyum temizlik görevlisi olarak çalılışıyorum, istiyorum ki biz üniversite mezunların memurluğa geçirsinler.

Azim
Azim - 5 ay Önce

Tayin hakkı kurum değişikliği hakkı verilsin

İşçi
İşçi - 5 ay Önce

En önemlisi tayin hakkı

Telli GÜRSES AŞKIN
Telli GÜRSES AŞKIN - 5 ay Önce

Toplu iş sözleşmesinin öne alınması.

mehmet yılmaz
mehmet yılmaz - 5 ay Önce

görevde yükselme, tayin,becayiş ve ücretlerin yüzdelik dilimlerle birlikte enflasyonun altında kalmadan makul bir ücret artışı bekliyoruz.

İşci
İşci - 5 ay Önce

Yav bos istekler istemeyın obur iscilerin statusune gecirsinler butun istekler tamamlanir

Erdem güney
Erdem güney - 5 ay Önce

Iki yıldır eflasyon la mucadele et sesini duyan olmasin şimdi sözleşmeden hiçbir sey beklemeyin üzülür sünüz iki yıldır üzüldü gumuz gibi

Ozan
Ozan - 5 ay Önce

Kıdem farkı mezuniyet farkı yol mesaisi yemek ücretlerinde düzenleme kurumlar arası geçiş vardiya primi sosyal yardımların düzenlenmesi enflasyon farkı
Tüm kurumlardaki ücretin eşitlenmesi
EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET İSTİYORUZ