Sürekli İşçi Maaşlarına Verilmeyen Yüzdelik Dilim, 4/D'li İş İlanında Yer Aldı!

Taşerondan kadroya geçen işçilerin yüzdelik dilimleri ödenmemişti. Yeni yayınlanan işçi ilanında bu yüzdelik dilimlerin verildi görüldü.

Sürekli İşçi Maaşlarına Verilmeyen Yüzdelik Dilim, 4/D'li İş İlanında Yer Aldı!

Yeni ilanda yüzdelik dilim detayı,

Cumhurbaşkanlığı tarafından yeni yayımlanan 4/D 'li işçi alımı ilanında yüzdelik dilim detayı dikkatleri çekti. Yayımlanan ilanda güvenlik, temizlik görevlisi ve işçi alınacağına yer verildi. KPSS şartı olmadan yapılan personel alımında işçilere yüzdelik dilim ödeneceğine yer verildi.

MAAŞ TABLOSU

Yayımlanan duyuruda işçilere verilecek maaşlara da yer verildi. İşte alınacak temizlik görevlis, güvenlik görevlisi ve ustalara verilecek maaş:

DAHA ÖNCE TAŞERON İŞÇİ OLARAK ALINIYORDU

Daha önce taşeronda çalışan işçilere yüzdelik dilim üzerinden maaş ödemesi yapılıyordu. Fakat taşerondan sürekli işçi kadrosuna geçtikden sonra bu oranlar ödenmedi ve yılda 2 defa olmak şartıyla 4+4 zam verildi. Alınacak işçiler 4/D statüsünde istihdam edilecek. 

Bu tabloya baktığımızda taşeron işçilere verilmeyen asgari ücretin yüzdelik fazlalarının 4/D'li işçilere verildii görülüyor. 

Aynı pozisyonlarda taşeron işçi olarak hala çalışan işçilere asgari ücret verilmektedir. Bu ilan ile alınacak işçilerden ise sadece 20 tanesine asgari ücret verilecek. 

YÜZDELİK DİLİM İLE EK ZAM UMUDU

Sürekli işçilerin maaş zamlarına yönelik mahkemeden bazı kararlar çıktı. Çeşitli şehirlerde farklı kurumlarda çalışan taşeron işçilere yönelik alınan bu kararlarda işçilerin maaşları artırıldı. Dava açan taşeron işçiler, kadroya alınmadan önceki maaşlarının asgari ücrete oranının kadroya alındıktan sonraki dönemlerde uygulanmasını talep ettiler. Taşeron işçilerin bu talepleri ise mahkeme heyetleri tarafından kabul edildi. Bu kapsamada işçilerin maaşları kadroya alındıkları dönemden sonraki asgari ücret oranına göre yeniden belirlenmiş oldu. Fakat henüs maaşlarına etki eden bir zam söz konusu değil.

SÜREKLİ İŞÇİLER YÜZDELİK DİLİMLERİ MAHKEMEYE TAŞIYOR

4/D sürekli işçi olarak çalışan personeller, daha önce aldıkları asgari ücretin yüzdelik farklarını şimdi alamıyorlar. Emsal teşkil eden kararlardan sonra sürekli işçiler yüzdelik dilimleri almak için dava açıyorlar.

Kaynak: kamubulteni.com

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2020, 10:08
YORUM EKLE