Sokakta geçen bir ömür seyyar satıcılık

Sokak satıcıları dünyada belli bölgelerde oldukça yoğun bulunmakta.Türkiye’de özellikle bu durum daha yoğun bir şekilde görülmekte ve önemli bir iş kolu haline gelmiş durumda.

Sokakta geçen bir ömür seyyar satıcılık

Ülkeler genellikle kendilerine ait özel durumları ile anılmakta. Tarih dokuları olsun doğal güzellikleri gibi kendilerine özgü detayları ile bilinmekte. Ülkemiz ise bu durum en çeşitli olduğu yerlerden birisi özelliklede sokak satıcıları ve lezzetleri konusunda.

Soğanın 5 TL olduğu ülkemizde 6 TL’ye muz satılmıyor

Konya’da Mevlana Türbesi civarında seyyar meyve tezgahı ile 52 yaşındaki Abdurrahman Alpaslan 25 yıldır meyve satarak ailesini geçindirmeye çalışmakta. Son dönemlerdeki ekomik iktidarsızlığa rağmen helal lokma kazanmak için gece dündüz çalıştığı söyleyen Alpaslan, zabıtaların kendilerine karşı olan tutumu konusunda sitemde Alpaslan, “ ben 25 yıldır bu mesleği yapıyorum çalmıyorum yada çırpmıyorum ama zabıtalar bize düşman gibi biz helal lokma için mücadele etmeye çalışırken onlar bize ekmek kazanmayalım diye diş bilemiş sanki. Uyuşturucu satıcıları etrafta cirit atarken zabıtanın ve polisin gözünün seyyar satıcıda olması çok acı verici onlar önce sokakları temizlemeli. Bizlerin helal lokma için mücade ettiği tezgahları yıkıp geçmek yerine bizlere ekmek parası kazanacağımız alanlar tahsis etmeli” ifadelerine yer verdi. Son dönemdeki fiyat artışları konusunda da sitemli olan Alpaslan, “ Son dönemlerde ekonomi de bir iktidarsızlık var düzeldi dediğiniz an başka bir şey çıkıyor. Televizyona ve gazetelere çıkan siyasiler ekonomi iyi diyorlar ya kimse gelip bize sormuyor ben kilogramı 6 TL’ye muz satamıyorum ki soğanın kilogram fiyatının 5 TL olduğunu düşününce 6 TL çok makul kalmakta ama inanın vatandaş meyve yiyecek para bulamıyor, ama ne hikmetse ekonomimiz hep iyiye gidiyor sanırım biz ekonominin iyiye doğru gitti noktayı kaçırdık” ifadelerini kullandı.

Belli noktalarda seyyar tezgaha izin olmalı

Seyyar tezgahın en zor yönün alan bulmak olduğuna değinen Alpaslan bizleri durmadan olduğumuz yerden gönderip tezgahı kapamamızı istiyorlar diyerek sitem etti. Alpaslan, “ Zabıta gelip al burdan tezganı diyor peki ben eve nasıl ekmek götürücem başka yere gidiyorum ordan al başka yere gidiyorum ordan al, peki ben napıcam kardeşim ben nasıl ekmek kazanıcam belediyelerin bu işe bir çözüm bulması gerekmekte şehir bazı cadde ve sokaklarda bize alan ayarlasalar emin olun hem onlar rahat edecekler hemde bizler evimize ekmek götürücez ama onlara tezgahı kaldırtmak daha kolay geliyor sanırım onlar kaldırtsın biz yine koyucaz o tezgahı çünkü benim ekmek kapım bu 25 yıldır bu işi yapıyorum rabbime şükürler olsun haram lokma yemedik bu saatten sonra yemeyiz. Gece çalışır gündüz çalışır kar kış demeyiz yine tezgahımızda çalışırız benim tek isteğim yetkilerin bu işe bir çözüm bulması” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dr Osman Sirkeci
Dr Osman Sirkeci - 4 ay Önce

Haberiniz ülkemizin çok önemli bir sorununu gündeme taşımış. Teşekkürler, Devamını dileriz.