SGK’dan Erkek Çalışanlara Erken Emeklilik Müjdesi! Borçlanma ile Emeklilik Olabilecekler!

1999 öncesi pirimi olan Sigortalı erkekler borçlanarak erken emekli olabilecek. Askerlik borçlanmasını göstererek 1 yıl önceden emekliliği hak edebilecekler. İşte ayrıntılar...

SGK’dan Erkek Çalışanlara Erken Emeklilik Müjdesi! Borçlanma ile Emeklilik Olabilecekler!

Erken emeklilikle ilgili bir çok kişi EYT'nin çıkmasını beklerken SGK'dan erkekler için erken emeklilik müjdesi geldi. Türkiye'de emekli olmak için üç şartı sağlamış olmak gerekiyor. 

İşte şartlar;

3600 günden emekli olmak  için ilk olarak 15 yıldır sigortalı olmak.

İkincisi 3600 gün prim ödemek.

Üçüncüsü ise 1999 önce sigortaya başlanması şeklindedir.

Fakat erkekler için SGK askerlik borçlanması ile erken emekli olabileceklerini açıkladı.

Askerlik Borçlanması

Erkekler emekli olurken yararlandıkları durumlardan biriside askerlik. Askerlik süreleri hem yaşı geriye çekerken hem de prim kazanma imkanı vermekle birlikte sigortalı olarak çalışan erkeklerin askerlikte geçen sürelerini veya birazını para ödeyerek emeklilik hesabına saydırma imkanı bulunuyor. Örneğin 1988’te sigorta girişi ola birinin 1 yıl askerlik borçlanması sonucunda 1987 girişli gibi olması mümkün olmakta ve bu durumda da birey en az 1 yaş önce emeklilik imkanı bulmaktadır.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Erkekler için askerlik borçlanması ile erken emeklilik hakkı tanınmakta olup başvuru yapmak isteyenlerin Sosyal Sigortalar Kurumu İl veya İlçe Müdürlüklerine müracaat etmesi gerekmektedir. Burada kurumun istediği belgeler tamamlanarak başvuru işlemi tamamlanmakta olup e-devlet ya da kurum üzerinden gerçekleştirilen sorgulamada başvurunun olumlu olması durumunda borçlanma yapılarak erken emeklilik hakkından yararlanmak da mümkün olmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2020, 14:38
YORUM EKLE