Murat Bakan'dan Taşeronların düşük maaş ve özlük hakları için Önemli Önerge TBMM'de

696 KHK ile kadro alan taşeron işçilerle ilgili İzmir Milletvekili Murat Bakan TBMM'ye soru önergesi sundu. Söz konusu soru önergesinde düşük maaşların ve özlük haklarının iyileştirilmesi talep edildi.

Murat Bakan'dan Taşeronların düşük maaş ve özlük hakları için Önemli Önerge TBMM'de

696 KHK ile Kadroya geçen taşeron işçilerinn özlük hakları ile ilgili soru önergesi TBMM 'de.

OHAL kapsamında yayımlanan 696 Sayılı KHK ile yüz binlerce taşeron işçi kamu kurumları bünyesine 4/D'li işçi statüsüne geçti. İşçiler kadroya alındı fakat özlük haklarında ve maaşlarda bir düzenleme olmadı aksine eksilme söz konusu oldu. Özlük haklarında dişe dokunur bir düzenleme yapılmadı maaş zamları enflasyon rakamlarına ezildi.

İşçilerin özlük haklaırnda iyileştirme olup olmadığı, bu konuda bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı konusu TBMM 'de soru önergesi oldu. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, geçtiğimiz hafta TBMM 'ye Başkan Mustafa Şentop 'un yanıtlaması üzerine soru önergesi verdi.

Verilen soru önergesinde Murat Bakan, kadroya geçen taşeron işçilerin özlük haklarında bir düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti. Geçtiğimiz yıl gelen yüksek enflasyon karşısında ezilen işçiler bu yıl hala düşük maaş almakta. 

2020 yılına kadar YHK kararına bağlı olarak 4+4 maaş zammı alacak işçiler, kamu işçileri için devam eden toplu sözleşme görüşmelerine dahil olmak istiyor. 

İşte Murat Bakan'ın sunduğu Soru Önergesi;

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2019, 10:59
YORUM EKLE