Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu: "Taşeron kadrodan geçen hizmetlilerin iki ay ücretsiz izne çıkarılmasının gerekçesi nedir"

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, MEB'de çalışan ve taşerondan kadroya geçen hizmetlilerin senede iki yıl ücretsiz izne çıkarılmasının gerekcesini Bakan Ziya Selçuk'a sorudu.

Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu: "Taşeron kadrodan geçen hizmetlilerin iki ay ücretsiz izne çıkarılmasının gerekçesi nedir"

Cumhuriyet Halk Partsisi Milletvekili ve TBMM Divan Katip Üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı'nda çalışan ve 696 sayılı KHK ile kadroya alınan hizmetlilerin senede 2 ay ücretsiz izin verilmesinin gerekçesini Milli Eğitim Bakanına sordu.

MEB bünyesinde çalışan ve taşerondan kadroya geçen hizmetliler, okullar tatil olduğunda 2 ay ücretsiz izne çıkarılıyor. iki ay işsiz kalan MEB çalışanı hizmetlilerin aileleri üzerinde büyük baskı oluşturduğunu söyleyen Kayışcıoğlu, “İnsanlar, iki aylığına nasıl geçinecek? İşsizlik fonundan yararlanamayacak, iş bulamayacak. Türkiye’de her geçen gün işsiz sayısının artığını düşündüğünüzde evini zar zor geçindiren bu insanlar, söz konusu uygulamayla adeta ateşe atılıyor. Ev kiraları var, kredi borçları var. Geçindirmek zorunda oldukları bir aileleri var” diyerek tepkisini gösterdi.

MEB çalışanlarının kendisine ulaştığını ve zor şartlarda geçimlerini sağladığını ifade eden Nurhayat Altaca Kayışcıoğlu; “Milli Eğitim Bakanlığı seçen yıl aldığı kararla bu uygulamayı o yıla mahsus kaldırmıştı. MEB çalışanları bu nedenle geçen yıl işlerinden ayrılmadan çalışma şansı bulmuştu. Türkiye’de hayali projelere ödenen milyonlarca liralar söz konusuyken, fakirin fukaranın sofrasından bir lokma daha almaya kimsenin hakkı yok. Binlerce Milli Eğitim çalışanını iki ay açlığa, sefalete kimse mahkum etmemeli. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u bu konuda önlem almaya davet ediyorum. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da çalışanlar işlerine devam etmeliler. Ücretsiz izne çıkarılanların bir kaygısı da işlerine geri dönüp dönemeyecekleriyle ilgilidir. Konuya ilişkin Bakan Selçuk’un yanıtlaması için soru önergesi verdik ama bu konu cevaptan çok ivedilikle çözüm bekliyor” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Men57
Men57 - 4 ay Önce

Gerçek den milli eğitim zor durumda naparız nasıl geçiririz bilmiyoruz

Selda
Selda - 4 ay Önce

Gerçekten ne yaparız ev kiramız ödemeler ne yeriz elinizi vijdanınıza koyun bizleri madur etmeyin

Serap
Serap - 4 ay Önce

Ama biz büyüklerimize güveniyorum bizleri madur etmezler çözüm bekliyoruz

MEB çalışanı
MEB çalışanı - 4 ay Önce

Ne olur bize süpriz yapın iki ay çıkış olmuyo değin