Memur Maaşlarına Zam Geliyor

Milyonlarca memur ve memur emeklisi merakla 3 Ocak 2020 tarihinde açıklanacak olan Aralık ayına dair enflasyon rakamlarını beklemeye başladı. Memur ve memur emeklilerin maaşlarını yakından etkileyecek olan enflasyon farkının ne kadar olacağı ve maaşlara ne kadarı yansıyacağı da merak konusu oldu.

Memur Maaşlarına Zam Geliyor

Türkiye genelinde kamu kurumlarında çalışan memurların merakla beklediği enflasyon farkı zammı merak konusu oldu.

Memurların alacağı enflasyon farkı Aralık ayı enflasyonunun açıklanmasıyla ortaya çıkmış olacak.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ MAAŞLARINA ENFLASYON FARKI UYGULANACAK

2019 yılında memurlara ikinci yarısı için yüzde 5 oranında zam verilmesinden sonra ortaya çıkan Aralık ayı enflasyon farkı da memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yansıtılacak.

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yansıtılacak oran  enflasyon rakamlarında aylık TÜFE değişimlerinin toplamı verilen zammı aşıyorsa, aşan kısım maaşa fark olarak yansıtılıyor. Bundan dolayı da Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım aylarına ilişkin aylık enflasyon hesaplandığında ortaya çıkan rakam 5 ay için yüzde 5.59 oldu. Yılın kalan 6 ayı için verilen yüzde 5 zamma ek olarak yüzde 0.59 oranında enflasyon farkı ortaya çıktı.

Tarih Belli Oldu

Memur ve memur emeklisi olanların maaşlarını etkileyecek olan aralık ayına ilişkin enflasyon rakamları 3 Ocak 2020 tarihinde açıklanacak. Aralık ayına ilişkin enflasyon farkı ise yüzde 0.49 seviyesi olarak bekleniyor. Bu şekilde gerçekleşmesi durumunda yüzde 1 oranında enflasyon farkının maaşlara yansıması tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2020, 08:43
YORUM EKLE