MEB de Çalışan Geçici İşçiler 2 Ay İşsiz Kalacak! Bu işçilerin sesini duyan yok mu?

Milli Eğitim Bakanlığında geçici işçi olarak görev yapan işçilerin durumunu ne olacak? Bu insanlar 2 ay nasıl geçinecek?

MEB de Çalışan Geçici İşçiler 2 Ay İşsiz Kalacak! Bu işçilerin sesini duyan yok mu?

Geçen sene yani 2018 yılında bu şekilde geçici işçi kadrosuna geçen işçiler 12 ay olarak çalışmış ve yıl boyunca maaş almışlardı.Bu sene Milli Eğitim Bakanlığınca herhangi bir süre uzatımına gidilmemiştir.

Aslında geçici işçi olarak çalışan işçilerin çalışma sürelerinin ilgili kurumun talebi ve Maliye Bakanının onayı ile uzatılması mümkündür.

İlgili kanun maddesi şu şekildedir.” 5620 Sayılı Kanunun: (Ek: 20/11/2017-KHK-696/106 md; Aynen kabul:01/02/2018-7079/99 md)  “ikinci fıkranın (a) ve (b) bentleri kapsamında vizelenen geçici işçi pozisyonlarında çalışanların çalışma sürelerini, ilgili kurum veya kuruluşların talebi üzerine kurum, kuruluş, birim veya pozisyon itibariyle 4 (dört) aya kadar uzatmaya Maliye Bakanlığı yetkilidir”

Herkesin bilindiği üzere 696 sayılı KHK ile kamu kurumlarına işçilerin geçiş sürecinde Milli Eğitim Bakanlığında veya diğer kurumlarda geçici işçi pozisyonlarında çalışan işçilerin çalışma süreleri ile sınırlı olmak üzere kamu kurumlarında geçici işçi kadrolarına ataması yapılmıştır.

Bu geçici işçilerin atamaları geçici işçi kadrosuna yapıldığı için bu işçiler her yıl yılda 2 ay işsiz kalmaktadırlar.Bu senede Milli Eğitim Bakanlığınca alınan onayla MEB de geçici işçi olarak çalışan işçilerin  15 Haziran -14 Ağustos 2019 tarihleri arasında iş akitleri askıya alınmıştır.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2019, 10:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Necip levent
Necip levent - 4 ay Önce

2 ay değil 3 ay işsiz kalmaktayız

Azra
Azra - 4 ay Önce

Sesimizi duyan yok mu

Miyase
Miyase - 4 ay Önce

2 ay çalışana aylık ödemek devletime yük geldi.bu süreçte bir işte çalışamıycaz empati yapıcak bir yetkili yokmu hayatı2 ay durdurabilsem elektrik su kira bari gelmese 15temmuzda sokağa fırlayanlardanım her zaman devletimin yanındaydım reis bizi görmüyor bile napıyım diyecek hiç bir sözüm yok sadece kırgınım