KYK Borçları ile ilgili Flaş Gelişme

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren KYK borçları konusu CHP'li 3 vekil tarafından tekrardan gündeme getirildi.

KYK Borçları ile ilgili Flaş Gelişme

Türkiye genelinde sayıları milyonları bulan KYK borçluları hakkında önemli bir gelişme yaşandı. KYK borçları hakkında Meclis'e CHP'li Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç 'un imzasını taşıyan bir kanun teklifi sunuldu. 

Sunulan kanun teklifin gerekçesinde son yıllarda artan işsizlik ve hayat pahalılığı üniversiteyi bitiren öğrencilerin çoğunun işsiz kalmasına neden olduğu ve uzun süre iş bulamayan öğrenciler öğrenim kredisi borçlarını ödemekte zortanmakta olduğu aktarıldı. Ayrıca 300 bine yakın yurttaşımız öğrenim kredisi borcu nedeniyle yasal takip altına girdiği ifade edildi.

Kanun teklifinin gerekçesinin devamında ise şu ifadeler yer aldı:
 Eğitim tüm yurttaşlarımızın en temel hakkıdır. Üniversiteyi kazanan ve ailesinden uzak kentlerde eğitim-öğretimini devam ettiren öğrencilerin bu süreçte çeşitli desteklere ihtiyaçları bulunmaktadır. Ülkemizin ekonomik koşulları dikkate alındığında, aile bütçelerinin öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldığı açıktır. Ekonomik krizin derinleştiği bu dönemde, gençlerimiz beslenme ihtiyaçlarını bile karşı layamamaktadır. 
Üniversite çağları bireylerin geleceklerinin şekillendiği ve yaşamlarının kalan kısmını etkileyecek en temel kararların verildiği bir dönemdir. Bu nedenle gençlerimizin sağlıklı bir yaşam sürmeleri ve doğru karar vermeleri için maddi manevi kaygı duymadıkları bir dönem geçirmeleri gerekmektedir. 

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2019, 15:25
YORUM EKLE