Kredi Kartı Kullananlar Dikkat! Asgari Ödeme Tutarı Değişti. Resmi Gazetede Yayınlandı ve Yürürlüğe Girdi

Kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarında değişiklik yapıldı. Kredi kartının limitine bakmaksızın yüzde 30 olarak belirlenen asgari ödeme tutarı, bir yıllık kartlarda ise yüzde 40'a oldu.

Kredi Kartı Kullananlar Dikkat! Asgari Ödeme Tutarı Değişti. Resmi Gazetede Yayınlandı ve Yürürlüğe Girdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, kredi kartları borçlarının asgari ödeme oranlarına ilişkin düzenleme yaptı.

Asgari Ödeme Tutarı Değiştirildi

Kredi kartı borçlarında asgari ödeme tutarında yapılan değişiklik Resmi Gazetede yayımlandı.

Yapılan asgari ödeme tutarındaki değişikliğe göre; kart limitine bakılmaksızın tüm kredi kartlarında yüzde 30 olarak belirlendi. Bir yıllık kartlarda ise bu oran yüzden 40 oldu.

Daha Önce Limite Göre Belirleniyordu

Bundan önceki düzenlemede kredi kartı limiti 15 bin TL'ye kadar olan kartlarda dönem borcunun en az yüzde 30'unun, 15 ile 20 bin lira arası limitli kredi kartlarının dönem borcunun en az yüzde 35'inin, 20 bin lira ve üzeri limitli kredi kartlarının dönem borcunun ise en az yüzde 40'ının ödenmesi gerekiyordu. 

Yönetmeliğe ait düzenlemenin 17 maddesinin e ve h bendinde yapılan değişiklik şu şekilde: 

“e) Ödenmesi gereken asgarî tutarın dönem borcunun yüzde otuzundan ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde kırkından aşağı olamayacağı.”

“h) Ödenmesi gereken asgarî tutarın dönem borcunun yüzde otuzundan ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde kırkından aşağı olamayacağına ve bankanın bu miktardan az olmamak üzere asgari ödeme tutarını belirleyebileceğine,”

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 09:54
YORUM EKLE