Koronavirüsü'nün para piyasasında gerginliği!

Çin'de bir çok kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan Koronavirüsü'nün para piyasasında etkisi devam ediyor. Ülkede iş ve seyahat alanında getirilen kısıtlamanın hafiflemesi nedeniyle dün Çin hisselerinde hafif yükseliş başladı.

Koronavirüsü'nün para piyasasında gerginliği!

Koronavirüsü'nün Çin'de görülmesi ve bine yakın insanın hayatını kaybetmesi ülkede gerginliği arttırmıştı. Bazı işletmelerin işlerine devam etmesi Çin borsasına az da olsa fayda sağladı.

KORONAVİRÜSÜ ETKİSİ DEVAM EDİYOR.

Geçtiğimi Pazar günü Çin'in Hubei eyaletinde 900'den fazla insanın koronavirüsü'nden dolayı hayatını kaybettiği açıklandı. Virüsün daha fazla yayılmasını önlemek için hükümet birçok yeri karantina altına aldı, uçuşlar iptal edildi ve birçok şehirde okulları kapattı. Ancak dün itibari ile bir çok işçi çalıştıkları fabrikalara gitmeye başladı. 

Salgın hastalıktan ölenlerin sayısı arttıkça genel olarak herkes gergin olsa da işletmelerin işlerine devam etmelerinin piyasalara az da olsa faydası oldu.

MSCI’nin Japonya'nın dışında en geniş hissesi Asya-Pasifik endeksi, kayıplarının bir kısmını %0,5’e  kadar düşürdü. Japonya’nın Nikkei endeksi, daha önce %0,8’den daha fazla düşüş göstermesinin ardından bu oran %0,4'e geriledi. Avustralya’nın gösterge endeksi de biraz düştü.

ÇİN PİYASASINDA SON DURUM

Şangay’ın SSE Composite endeksi %0.3 arttı.

Analist James McGlew, “Piyasalar Çinli işletmelerin tekrar işe geri döndüğü haberi üzerine biraz kendine gelmeye başladı. Fakat genel olarak, koronavirüsün etkisinin tam olarak ölçülmediği üzerine endişeler sürüyor. Bugün görülen bazı kısıtlamaların kaldırılması/hafifletilmesi, hükümetin virüsle ilgili durumun üstesinden gelmesinden ziyade, sembolik bir jest gibi görünüyor." dedi.

Salgın, 2002/2003'te SARS salgınının küresel olarak gerçekleştirdiğinden daha fazla insanı öldürdü. Virüs ayrıca Çin dışında 330'dan fazla insanı enfekte ederek en az 27 ülke ve bölgeye yayıldı.

Kaynak: reuters.com

Haber Kuşağı

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2020, 09:48
YORUM EKLE