Koronavirüs dünya ekonomisini vurdu!

Çin'de başlayan ve yaklaşık 3 ay içerisinde 170 binden fazla insana bulaşan Koronavirüs, 6 bin 500 insanında hayatını kaybetmesine sebep oldu. Koronavirüs yüzünden sokağa çıkma yasağı, seyahat ve fuar gibi etkinliklerde iptal edildi. Koronavirüs yüzünden dünyada ekonomide çiddi bir yara oluştu.

Koronavirüs dünya ekonomisini vurdu!

DÜNYANIN EN BÜYÜK EKONOMİSİNİ OLUŞTURAN ABD'DE 3 BİN 700 DEN FAZLA İNSANA KORONAVİRÜS BULAŞTI

ABD'de 3 bin 700'den fazla insan koronavirüs vakası tespit edildi. ABD borsasında 1987 den beridir en kötü günlerini yaşıyor. 5 günde ABD hisseleri 2 trilyon dolar kaybetti.

Oxford Economics’in geçen hafta paylaştığı rapora göre ekonomik kısıtlama ya da kapatma kararlarının orantısız olması durumunda virüsün neden olduğu panik de küresel ekonomideki zayıflama da artabilir.

Dünyanın ne kadar büyüyeceği konusunda birden fazla “kıyamet senaryosu” 

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), geçtiğimiz hafta yayınladığı mart ayına ait raporda bütün ülkelerin verilerini güncelledi.

Bir önceki raporunda Çin'in büyümesini yüzde 5,7 olarak açıklayan örgüt, bu oranı yüzde 4,9’a kadar düşürdü. Küresel büyüme tahmini ise yüzde 2,9’dan yüzde 2,4’e düşürüldü.  

Bloomberg Economics’in tahminlerine göre otomobil satışlarının yüzde 80, havayolu yolcu trafiğinin yüzde 85 gerilediği Çin’de 2020 ilk çeyrek büyümesi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,2 düşecek. Ülkenin toparlanması mart ayı boyunca hız kazanmazsa, bu durum daha da kötüleşebilir. 

Bloomberg Economics, Çin dışında Güney Kore, İtalya, Japonya, Fransa ve Almanya gibi büyük ekonomilerde virüs vakalarının artmasıyla küresel büyümenin 2020’de yüzde 2,3’e gerileyebileceğini öngörüyor. Salgın öncesi tahminler ise yüzde 3,1 seviyesindeydi. En büyük 

Independent Türkçe'nin haberine göre, Euro Bölgesi ve Japonya’nın resesyona girmesi, Başkanlık Seçimleri’ne hazırlanan ABD’nin büyümesinin yüzde 0,5’e düşmesi ve “olumsuz etkilenecek ülkeler” listesine Birleşik Krallık, Hindistan ve Brezilya’nın da eklenmesiyle büyüme rakamı yüzde 1,2’ye kadar düşebilir. 

9 Mart’ta bir açıklama yapan Moody’s, 2020 büyüme tahminlerini ABD için yüzde 1,7’den yüzde 1,5’e, Çin için yüzde 5,2’den yüzde 4,8’e, dünyanın en büyük 20 ekonomisi (G-20) için yüzde 2,4’ten yüzde 2,1’e çekti. En büyük kayıpda  e-trade, e-ticaret, e-shop larda verilen order da yaşandı. Dünya e-ticareti durma noktasına kadar geldi.

Moody’s Başkan Yardımcısı Madhavi Bokil, “Tüketimdeki uzun süreli geri çekilme, şirketlerin kapanması kazançlara zarar verecek, işten çıkarmalara neden olacak ve kırılganlığı artıracak. Bu tür koşullar, ‘devamlılığı olan resesyon dinamiklerinin’ oluşmasıyla sonuçlanabilir” ifadesini kullandı. 

Daha önce yayımladığı açıklamada içinde bulunduğumuz dönemi “2008 küresel finansal krizden ve diğer salgınlardan daha kötü” diye açıklayan Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel büyümenin 2020’de gerileyeceğini belirterek küresel salgının tıbbi ve ekonomik etkileriyle mücadele için 50 milyar dolar ayrıldığını duyurmuştu. Benzer şekilde Dünya Bankası’da 12 milyar dolarlık başlangıç paketini kullanıma sundu.

Almanya kredi desteğini 614 milyar dolar seviyesinde açıklarken, 13 günde ikinci kez sürpriz şekilde faiz indirimine giden ve bu oranı “sıfıra” çeken ABD Merkez Bankası ise 700 milyar dolarlık bir kaynak sunacak. 

IMF’nin açıklamasına göre koronavirüsün görüldüğü ülkelere uçuşların yasaklanmasıyla, hava yolu firmalarının hisse değerlerindeki kayıp, New York’taki ikiz kulelere terör saldırılarının düzenlendiği 2001 dönemine ulaşmış durumda.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) 9 Mart’ta yayımladığı raporda UNCTAD Küreselleşme ve Kalkınma Stratejileri Departmanı Direktörü Richard Kozul-Wright, şu ifadeleri kullandı: 

Kıyamet senaryolarından biri, dünya ekonomisinin yalnızca yüzde 0,5 büyümesi. Bu, küresel gayrisafi hasılanın 2 trilyon dolarlık darbe alması demek.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2020, 23:21
YORUM EKLE