Kemal Kılıçdaroğlu CHP'li belediyelerde ödenecek olan asgari ücreti açıkladı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'ye bağlı belediyelerde asgari ücretin en az 2 bin 500 TL olacağını söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu CHP'li belediyelerde ödenecek olan asgari ücreti açıkladı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Başta büyükşehir belediyelerimiz olmak üzere önümüzdeki süreçte bütün belediyelerimizde asgari ücret net 2 bin 500 lira olacak." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Mısır, Suriye, Libya politikasının ciddi bir sorun olduğunu belirterek Türkiye'nin dış politikasına yönelik eleştirilerde bulundu. Kılıçdaroğlu, CHP'li belediyelerde asgari ücretin 2 bin 500 liraya yükseltildiğini duyurdu.

Açıklamadan satır başları şöyle;

“EKONOMİ TAM BİR FELAKET”

Ekonomi de tam bir felakat var. Mutfakta yangın var. 17 tek yılda yöneteceksiniz Türkiye üretecek diyeceksiniz ve milyonlarca işsiz yaratacaksınız.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir insanın işsizlik nedeniyle kendini yaktığı görülmemiştir. Ama biz de görüldü. Bunlar ise kendi içimizde yaşadıklarımız.

Bizim ekonomimiz Londra’daki bir avuç tefeciye emanet. Cumhuriyet’in bütün eserleri sattılar.

En büyük borçlanmalarını yaptılar. Tefecilere devlet eliyle 174 milyar 313 milyon dolar ödedik. 17 yıl sonra Borçlar Genel Müdürlüğünü kurmak zorunda kaldılar.

17 yılda vergi istediler, cumhuriyetin bütün kazanımlarını sattılar, cumhuriyet tarihinin en büyük borçlanmalarını yaptılar.

Dış borçlanmadan bahsediyorum. 7 yılda dışarıdaki tefecileri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının devlet aracılığıyla ödediği faiz 174 milyar dolar.

Eğitimde gelinen nokta tam bir felaket. 17 yılın sonunda başta AK Partili aileler olmak üzere çocuklarının eğitiminden şikayet eder hale geldiler.

Özel okullarda patlama var çünkü devlet okullarına güven yok. Devlet okullarına olan güven temelden sarsıldı.

Mısır, Suriye politikası, Libya politikası… Bunların hepsi büyük bir sorundur. Devlette büyükelçi olmanın sorumluluğunun önemli olduğunu sokaktaki vatandaş da verir.

İSİM VERMEDEN BÜYÜKELÇİ EGEMEN BAĞIŞ’A YÜKLENDİ

Ayakkabı kutusunda rüşvet alanların büyükelçi olarak tayin edildiği bir ülkede siz dış politikadan ne bekleyebilirsiniz?

Rüşvet alan insanlar, nasıl olur da bir ülkeyi temsil etmek için yurt dışına gönderirler. Bunu da milletin vicdanına havale etmemiz gerekiyor.

Dillendirilmesi dahi acı gerçek biliyorum ama bu atamayı yapanlar acaba utanıyor mu? Dış politikada bireysel çıkar peşinde koşan bir yapıyla karşı karşıyayız.

ASGARİ ÜCRET

Peki biz neye söz verdik ne yapıyoruz?

Asgari ücret 2 bin 200 dedik. Bunlar rakamlarının yerini değiştirip 2 bin 20 lira yaptılar.

2020 yılı için ise 2 bin 500 lira olmadı dedik. CHP’li belediyelerimizde 2 bin 500 lira yapacağız. Sözünün eri olan biziz.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2020, 09:43
YORUM EKLE