Kani Beko; Kamuda yapılacak olan TİS taşerondan kadroya geçen sürekli işçiler için bir fırsat

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Kamuda yapılacak olan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) taşerondan kamuya geçen sürekli işçilerin haklarını alabilmeleri için sendikalara fırsat verdiğini ifade etti

Kani Beko; Kamuda yapılacak olan TİS taşerondan kadroya geçen sürekli işçiler için bir fırsat

Kamuda yapılacak olan TİS taşerondan sürekli işçi kadrosuna geçen işçilerin haklarını almaları için sendikal bir fırsat diyen CHP Milletvekili Kani Beko; “Sendikaların TİS sürecinde belediyeler ve özel idarelerde çalışan işçileri değerlendirmeleri de tarihi bir fırsat” ifadesini kullandı.

Eski Disk Genel Başkanı ve CHP'nin İzmir Milletvekili Kani Beko, kamuda çalışan işçileri ilgilendiren TİS ile ilgili konuştu.

Kamu İşveren Sendikası ile Türk-İş TİS için masaya oturması bekleniyor. Temmuz aylında yapılması beklenen toplantı yaklaşık 200 bin kamu işçisini ilgilendiriyor. Yapılacak olan toplantıda alınan kararlar 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2020 tarihlerini kapsayacak.

TİS ile ilgili değerlendirmede bulunan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko; “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri iptal edilmemiş olsaydı, belki bugüne kadar TİS süreci bitebilirdi. Seçim 16 milyon İstanbullu ve Türkiye’yi ilgilendiren bir konuma geldi. Kamuda çalışan 200 bin işçiyi de ilgilendiriyor. Büyük ihtimalle İstanbul seçiminden sonra TİS imzalanacak” dedi.

Enfalsyon konusunda sendikaların dikkatli olmasını söyleyen Kani Beko; ““TİS sürecinin şimdiye kadar bitmesi gerekirdi. Benim izlenimlerim enflasyon gerçek rakamları yansıtmadığından dolayı sendikalar dikkatli davranıyorlar. TÜİK yıllık enflasyonu yüzde 20 oranında açıkladı. Ancak pazara çıktığınızda enflasyonun yüzde 50’li oranlara varıyor“ diye konuştu.

KHK İLE KADROYA GEÇİRİLEN TAŞERON İŞÇİLER

696 KHK ile taşerondan sürekli işçi kadrosuna geçen işçilere dikkat çeken CHP İzmir Milletvekili Beko; "696 sayılı KHK ile kamudaki taşeron şirketlerde çalışan işçiler kadroya geçirilmişti. 1 milyona yakın işçinin sosyal ve ekonomik haklarında kısıtlama getirilmişti. İşçilere 2020 yılına kadar işçilere yılda yüzde 4+4 ücret artışı getirilirken, işçilerin sosyal yardım, prim ve tazminatları için herhangi bir artış yapılmadı. Sendikaların imzalayacağı TİS’ten de yaralanamayacaklar." ifadesini kullandı.

Beko, ayrıca: “İşyerlerinde kadrolu işçi ile taşerondan kamuya geçen işçi arasında ayrım yapıldı. Anayasa’ya aykırı bir uygulama. İşçiler nerede çalışırsa çalışsın, kıdem hariç, eşit işe eşit ücret almalı. Belediyelerde, özel idarelerde çalışan işçiler kamu işçisi değil mi? Taşeron işçiyken zaten büyük bedel ödediler, şimdi kamu şirketi işçisi oldular ancak faydası olmadı. Sendikaların TİS sürecinde belediyeler ve özel idarelerde çalışan işçileri değerlendirmeleri de tarihi bir fırsat.” ifadelerini kullandı.

İŞÇİ HAKLARINI KISITLAYAN KONULAR KONUŞULDU

Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu (YOİKK) Yönlendirme Komitesi toplantısında çalışma yaşamına ilişkin düzenlemeler konuşuldu. Belirli süreli iş sözleşmesinin 4 kez yapılabilmesi, deneme süresinin ve telefi çalışmasının 2 aydan 6 aya çıkarılması, denkleştirme süresinin ise 2 ayda 4 aya çıkarılması gündeme geldi. Toplantıda işçi alacaklarına ilişkin dava açma hakkının 5 yıldan 1 yıla indirilmesi de konuşuldu.

Beko işçilerin haklarını elinden alacak süre değişikliklerini eleştirdi ve işçilerin ücret konusunda hak kaybı yaşayacağını belirtti. İşçi haklarının da 5 yıl geçerli kaldığının altını çizen Beko, “İşçilerin 5 yıl dava açma haklarını 1 yıla çekerseniz, bu süre içerisinde arkadaşlarımız hak davasını açamaz ve haklarını takip edemezse alacaklarına yazık olur. Bu süreyi kısıtlamak işverene yarar ve işçilerin haklarının kaybolmasına yol açar” dedi.

Kaynak : Anayurt

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 13:11
YORUM EKLE