Kamu işçileri için toplu iş sözleşmesinde teklif günü bugün. Masada Taşeron Olacakmı?

Kamuda çalışan yaklaşık 200 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu iş sözleşmesi için teklif bugün belirlenecek. Türk-İş Koordinasyon Kurulu TİS öncesi şartları belirlemek için bugün bir araya gelecek. Kurulda uzlaşma olursa bugün ilk teklif için bir rakam belirlenebilir.

Kamu işçileri için toplu iş sözleşmesinde teklif günü bugün. Masada Taşeron Olacakmı?

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Koordinasyon kurulunun toplanıp hükümete iletilecek olan teklifin istişare edileceğini belirtti. 

Belirlenecek olan teklif için tüm sendikalarla görüşüleceğini aktaran Başkan Atalay; “Ancak bizim de bazı hassasiyetlerimiz var. Öncelikle enflasyonun altında olacak bir oran kimseyi memnun etmeyecektir. Bu nedenle çalışanlarımıza enflasyonu ezdirmeyecek bir teklif önereceğiz. İkinci hassasiyetimiz ise, en düşük ücretlerde biz baz oluşturulmasını talep ediyoruz. En düşük memur maaşı 3 bin 260 TL düzeyinde. En düşük işçi ücreti de en azından bu rakamla eşitlenmeli. Teklifimizi oluşturduktan sonra, kamuya götüreceğiz ve müzakerelerin hızlanması için çalışacağız.”

Son olarak Türk-İş ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı heyetleri Cenevre’de bir araya gelmişti. Görüşmede, 2019 yılı kamu toplu iş sözleşmeleri çerçeve protokolünün yol haritası ele alınırken, tekrar bir araya gelinme kararı alnmıştı.

Kamu işçileri için 2017 ve 2018 yıllarını kapsayan toplu iş sözleşmesi, 2017 yılı Temmuz ayında imzalanmıştı. İmzalanan protokolle, 2017 yılı için yüzde 7.5 artı 5,ikinci yıl içinse yüzde 3.5 artı 3.5 zam verilmesi benimsenmişti. Her iki yılda gerçekleşen enflasyon kadar fark verilmesi de kararlaştırılmıştı. Ayrıca işçilere ödenen ek ödenek 500 liradan 750 liraya çıkarılmış, brüt çıplak ücreti 3 bin liranın altında olan işçilere de 90 lira ilave artış sağlanmıştı.

TAŞERON İŞÇİLERDEN ERGÜN ATALAYA ZİYARET

Toplu iş sözleşmesi öncesinde Ankara'ya giden Kamu Taşeron İşçileri Platformu yöneticileri ve üyeleri TİS'den yararlanmak istediklerini Ergün Atalay'a ilettiler.

Facebook Kamu Taşeron İşçileri Birliği yöneticilerinden Rıfat Özerdal; "Kamuda toplu iş sözleşmesi görüşmeleri öncesi Türk-İş genel başkanımız Sayın Ergün ATALAY’a , sözleşmeye 696 sayılı khk işçilerininde dahil edilmesi adına ısrarcı olmasını istedik.

CHP genel başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU'na kamuda hala taşeron işçiliğin bitmediğini kadro alamayan işçiler için mücadele edilmesi gerektiğini ve kadro alan işçilerinde özlük ve mali haklarında ilerleme olmadığını; konu ile ilgili sesimizi duyurmasını istedik.

Türk -İşe bağlı sendika genel başkanları ile de kamuda işçi kardeşlerimizin yaşadığı sorunlar üzerine istişarelerde bulunduk.

Emek veren tüm arkadaslarıma teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

hurriyet

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 10:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 4 ay Önce

Önümüzde seçim var işçi için bir şeyler yapın ben ona göre oyumu kulanacağım kendinize yüzde 20 zama yapaeken belediyede calisanlara yüzde 20 zama yaparken

İSMAİL
İSMAİL - 4 ay Önce

ENFLASYON ZAMIN VERİLMELİ

sakaryalı
sakaryalı - 4 ay Önce

hükümet yetkilileri kendilerine ne kadar zam yaptıysa bizde o kadar zam istiyoruz