İzmir Milletvekili Aytun Çıray: Asgari Ücret 3 bin liranın altında kalmaması lazım!

Asgari ücretlileri yakından ilgilendiren açıklama İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray'dan geldi. Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret için zam görüşmelerinin yakın zamanda başlaması beklenirken masada hangi zam oranları olacağı da merak konusu oldu. Asgari ücret ile çalışanlar tarafından en fazla araştırılan konular arasında asgari ücret zam oranları geliyor. Asgari ücret zammı, asgari ücret zam oranları ve asgari ücret ile çalışanları yakından ilgilendiren asgari ücret açıklaması haberimizin detayında...

İzmir Milletvekili Aytun Çıray: Asgari Ücret 3 bin liranın altında kalmaması lazım!

Halk TV'de asgari ücret alan çalışanlar hakkında açıklama yapan İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, asgari ücretlilerin 2020 yılında en az 3 bin lira maaş alması gerektiğini dile getirdi.

İYİ Partili Çıray, asgari ücret ile çalışanların çok zor şartlar altında hayatlarını sürdürdüğünü ifade ederek asgari ücret belirleme komisyonu masasında asgari ücret maaşı olarak 3 bin liranın altında belirlenmesi halinde insanların aç kalacağını söyledi. Çıray, "Bakın bugün 3 bin liranın altında asgari ücret belirlersiniz, insanları aç bırakırsınız. Yoksulluk sınırı değil, bu açlık sınırı. Asgari ücret en az 3 bin lira olmalıdır." ifadelerini kullandı.

"Türkiye'de genç işsizlik oranı yüzde 27, bakın her 5 kişiden biri deniyordu ya onu da aşmış işsizlik." diyen Çıray, "Türkiye'deki total işsizlik yüzde 14, 15 oldu. 2001'de büyük kriz denilen krizde Türkiye'de işsizlik yüzde 9.5. Türkiye bugün 2001 krizinin dahi gerisindedir" dedi.

2020 ASGARİ ÜCRET ZAM ORAN TAHMİNLERİ

2020 yılı asgari ücret zammı Merkez Bankası ve yeni ekonomi programındaki enflasyon tahminleri incelendiğinde  asgari ücretin yüzde 12 ile 17 arasında zam alacağı görülüyor.  Bu seviyede yapılacak zam ile oluşacak yeni rakamlar şu şekilde;

Yüzde 12 zam durumunda yeni asgari ücret: 2262 TL olur.

Yüzde 13 zam durumunda yeni asgari ücret: 2281 TL olur.

Yüzde 14 zam durumunda yeni asgari ücret: 2302 TL olur.

Yüzde 15 zam durumunda yeni asgari ücret: 2323 TL olur. 

Yüzde 16 zam durumunda yeni asgari ücret: 2343 TL olur.

Yüzde 17 zam durumunda yeni asgari ücret: 2363 TL olur.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2019, 10:42
YORUM EKLE