İstanbul’da ulaşım yüzde 35 zamlanıyor

İstanbul'da ulaşıma zam kararı alındı. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, yaptığı toplantıda ulaşıma yüzde 35 zam kararı aldığını duyurdu. Alınan zam kararı ile en kısa mesafa ücreti 2 Lira 60 Kuruştan 3 Lira 50 Kuruşa yükseldi.

İstanbul’da ulaşım yüzde 35 zamlanıyor

İBB'ye bağlı AKOM'da gerçekleştirilen Ulaşım Koordinasyon Merkezi Toplantısında İETT'ye bağlı metro, metrobüs ve özel halk otobüsünlerine yüzde 35 oranında zam kararı alındı. Zam ile birlikte en kısa mesafe ücreti 2,60 TL'den 3,50 TL'ye çıktı.

ZAM RESMİ TWİTTER HESABINDAN İLAN EDİLDİ

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) zam kararını resmi twitter adresinden duyurdu. 3 yıldır toplu taşıma ücretlerine zam yapılmadığını ifade eden esnaf temsilcileri, UKOME toplantısında elektronik bilet ücret tarifelerine yüzde 35 zam yapılmasını talep etti.

Yapılan oylama sonucu, oy çokluğu ile elektronik bilet ücret tarifelerine yüzde 35 zam yapılmasına karar verildi. Zam kararının İBB'de ilgili otoritenin imzalamasından sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Turkuaz taksilere sarı taksiye geçiş izni

UKOME’de görüşülen bir diğer konu ise turkuaz taksilerin durumu oldu. İstanbul’da 1 Haziran 2018’den itibaren başlayan uygulama ile sarı taksilerin yanı sıra üst segment (D) olan turkuaz renkte taksiler dönemi başlamıştı. Turkuaz taksilerde, sarı taksilerden yüzde 15 daha fazla ücret tarifesi uygulanıyordu. İstanbul halkının turkuaz taksiye ilgi göstermediğini belirten esnaf temsilcileri, sarı taksiye geçiş için izin istediler. UKOME’de alınan kararla İstanbul’da sayıları 350’ye ulaşan turkuaz taksilere, istedikleri takdirde sarı taksiye dönebilme imkanı getirildi.

Haberkusagi.net

İHA

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2020, 15:21
YORUM EKLE