İşçilerin beklediği Toplu iş sözleşmesi haziranda başlıyor! Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler TİS'den yararlanacakmı?

200 bin işçinin beklediği ve takip ettiği kamu toplu iş sözleşmesi haziran ayı başında başlayacak.

İşçilerin beklediği Toplu iş sözleşmesi haziranda başlıyor! Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler TİS'den yararlanacakmı?

Hürriyet'den Hacer Boyacıoğlu haberine göre; Ramazan bayramı sonrası toplu iş sözleşmesi (TİS) için masaya, kamu tarafını temsil eden Kamu İşverenleri Sendikası ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı oturacak. Sonrasında ise kamu işçilerini temsil eden Türk-İş'le toplantı yapılacak. İki tarafında dinlenmesinden sonra maaş zamınıda içeren bir teklif hazırlanacak. Bir aylık bir süreçte her iki tarafında uzlaşmaları hedefleniyor. Bu sene yapılacak olan Toplu sözleşmede en kritik noktayı 2018 yılı enflasyonu oluşturacak. Türk-İş, gerçekleşen enflasyonu dikkate aldığını belirterek, yüzde 20.30’un altındaki bir rakama sıcak bakmadığı mesajını vermişti.

Geçtiğimiz günlerde TİS için açıklama yapan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Ocak ve Mart ayında başlayan toplusözleşmelerde kamuda bulunan yetkililerin henüz bir teklifle gelmediğini ifade etmişti.  Bazı iş kollarında 60 günlük uyuşmazlık süresinin başladığını kaydeden Atalay, “Yasal prosedürler var. Bu kapsamda uyuşmazlık ve grev kararları alınsın, sendikalar da bu yönde adım atmaya başladılar. 200 bin kişi aileleriyle birlikte 1 milyon kişi, ama halen bizi muhatap alıp masaya oturan yok” demişti. Söz konusu süreç kapsamında Maden-İş, Türkiye Maden-İş ve Toleyis sendikaları grev aşamasına gelirken, diğer sendikaların büyük bölümü da arabulucu raporlarını beklemeye başladı.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN SÜREKLİ İŞÇİLERDE TİS'DEN YARARLANSIN

Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar geçtiğimiz günlerde taşeronları sevindiren bir teklif sunmuştu. Ağar, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında 900 bine yakın taşeron işçisinin kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli işçi kadrolarına alındığı anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"696 KHK ile taşeron işçiler çok daha mutlu olmadılar çünkü bu kapsamda kadroya geçen arkadaşlarımız, Yüksek Hakem Kurulunun yapmış olduğu Toplu İş Sözleşmesi'nin getirdiği hakların dışına çıkamıyor. Bu nedenle ücretlerine altışar aylık dönemlerde sadece yüzde 4'er zamlar uygulanıyor. Türk-İş yönetimi olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza kadroya geçen taşeron işçilerin 2019'daki Toplu İş Sözleşmesi'nden faydalanması talebini içeren bir mektup gönderdik. Bu konuda olumlu adımların atılmasını umut ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2019, 15:34
YORUM EKLE