Hak-İş'ten Toplu İş Sözleşmesinde EYT ve Taşeron Israrı

Hak-İş Genel Başkanı Mahmur Arslan ATO Congresium'da düzenlenen 14. Olağan Genel Kurulunda konuştu.

Hak-İş'ten Toplu İş Sözleşmesinde EYT ve Taşeron Israrı

Toplu iş görüşmeleri sendikalar ve hükümet arasında devam ederken Hak-İş'ten taşeron ve EYT ile ilgili açıklama geldi.

Dün düzenlenen Hak-İş Konfederasyonun ATO Congresium 14. Olağan Genel Kurulunda konuşan Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye üzerinde ekonomik bazı oyunlar oynandığını söyledi ve  yapılan bu oyunların amacının Türkiye'yi yeniden IMF' ye götürmek olduğunu ifade etti.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR SORUNU

Arslan "Hak-İş olarak, prim ödeme gün sayısını doldurmuş ancak yaş nedeniyle emekli olamayanlardan, özellikle işten çıkarılan, çalışma gücünü kaybetmiş ya da sektörde iş bulamayanlar için çözüm üretilmesi gerektiğine inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

KIDEM TAZMİNATI

Kıdem tazminatı sorununa da değinen Mahmut Arslan, "Sendikasız ve güvencesiz, kayıt dışı ve düşük ücretlerle çalışmaya her zaman itiraz ettik ve itiraz etmeye devam ediyoruz. İşsizlik sorununa çözüm bulmak amacıyla yeni sistem ve modeller geliştirilmesini istiyoruz. Kıdem tazminatının kaldırılması, yok edilmesi, düşürülmesi gibi bir yaklaşımı asla kabul etmiyoruz. Kıdem tazminatında kazanılmış haklardan geriye gidişe neden olmayacak ve istisnasız bütün çalışanların kıdem tazminatına kavuşacağı güçlü bir model istiyoruz." ifadelerine yer verdi. 

TAŞERON İŞÇİLER

TİS taleplerini Bakanlığa ilettiklerini ifade eden Mahmut  Arslan, "Bu bağlamda, kadroya geçen işçiler ile kapsam dışında bırakılan taşeron işçilerin de çerçeve protokole dahil edilmesini ve artışlardan yararlanmasını istiyoruz. Hak-İş olarak, toplu iş sözleşmesinin kısa zamanda, masada uzlaşmayla sonuçlandırılmasını umut ediyoruz." dedi.

ASGARİ ÜCRET

Asgair ücretlilerin durumuna da değinen Arslan,  "Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısı, demokratik katılım ve temsile uygun bir hale getirilmelidir. Komisyonda, Hak-İş de DİSK de olmalıdır. Asgari ücret, işçinin ailesiyle birlikte geçimini sağlayacak şekilde belirlenmelidir. Bütün ücretlilerin, ocak ayında almış olduğu maaş yüzde 15'lik vergi dilimine tabi iken, önce yüzde 20'ye, sonra yüzde 27 ve yüzde 36'ya kadar çıkmaktadır. Bu oranların indirilmesini talep ediyoruz. İş kazaları, sosyal ve ekonomik bir yara olarak, çalışma hayatının en önemli sorun alanlarından biri olmaya devam etmektedir. İnsana saygı temelinde iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin artırılmasını istiyoruz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 12:40
YORUM EKLE