HAK-İŞ kıdem tazminatının fona devrine sıcak bakıyor

2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programınında ki kıdem tazminatının fona devredilmesine değerlendiren HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan bu duruma sıcak baktıklarını açıkladı.

HAK-İŞ kıdem tazminatının fona devrine sıcak bakıyor

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan  2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında, kıdem tazminatının fona devredilmesini değerlendirdi. 

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan kıdem tazminatının fona devrini değerlendirdi. Arslan, " “TİSK'in temsil ettiği kesim dışında kalan birçok işveren işçiye kıdem tazminatı vermek istemiyor. Kıdem tazminatı fonuna sıcak bakan tek işçi konfederasyonuyuz ama bizim çözümlerimizle de işverenlerin beklentileri arasında ciddi fark var” ifadelerine yer verdi.

"Bizim çözümlememizle işverenlerin beklentileri arasında ciddi fark var" 

Uzun süredir çalışma hayatını etkileyen kıdem tazminatı geçen ay gerçekleşen, Üçlü Danışma Kurulunda da gündeme gelmişti. Birçok işverenin işçiye kıdem tazminatı vermek istemediğine değinen Arslan, "“TİSK'in temsil ettiği kesim dışında kalan birçok işveren işçiye kıdem tazminatı vermek istemiyor. Kıdem tazminatı fonuna sıcak bakan tek işçi konfederasyonuyuz ama bizim çözümlerimizle de işverenlerin beklentileri arasında ciddi fark var. Özellikle TOBB'un temsil ettiği geniş bir kesim kıdem tazminatının mevcut yapısına bile itiraz ediyor. Böyle bir tablonun olduğu yerde uzlaşının çıkması imkansız. Çünkü fonun kurulmasında işverenin tavrı ve tutumu son derece önemli. Bunu geçen hafta yaptığımız görüşmede Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Selçuk'a da söyledim" şeklinde ifade etti. 

Var olan kıdem tazminatında eksikliklerin giderildiği ve bütün işçilerin hakkını alabildiği bir model istediklerini belirten Arslan, "Biz tüm çalışanların kıdem tazminatını almasını isterken, işverenler varolandan kurtulmaya çalışıyor. Burada niyet samimi değil. Özellikle KOBİ'ler kıdem tazminatı vermek istemiyorlar" ifalerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2019, 14:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet KASIMOĞLU
Ahmet KASIMOĞLU - 8 ay Önce

İktidara kuyruk sallamak adına görüş üretmek işverenlerin istemlerinin yerine getirilmesinin kapısını aralar. Hak- İŞ giderek işçileri temsil etmez oldu.