Faiz düştü dolar fırlamadı! Faiz düşünce doların fırlayacağı yönündeki tez çöktü

Merkez Bankasının yeni yönetimi uzun bir aradan sonra faiz indirimine gitti. 4,5 yıllık bir aradan sonra faizleri 4,25 puan birden indiren Merkez Bankasının yeni yönetimi faiz düşünce dolar fırlar tezini de çürütmüş oldu. Yatırımı, istihdamı ve üretimi vuran faiz böylece yüzde 24’ten yüzde 19,75’e indi.

Faiz düştü dolar fırlamadı! Faiz düşünce doların fırlayacağı yönündeki tez çöktü

Merkez Bankasının yeni yönetimi faizleri 4,25 puan indirdi. Para Politikası Kurulu; politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizini yüzde 24’ten yüzde 19,75’e düşürdü. 4,5 yıllık uzun bir aradan sonra yapılan faiz indirimi, ezber bozdu. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın ilk toplantısında çıkan kararla, Para Politikası Kurulu Aralık 2015’ten bu yana ilk faiz indirimini yaptı.

KURLAR YÜKSELMEDİ AKSİNE GERİLEDİ

Kurların yükseleceğini iddia ederek Merkez Bankası’nın faiz düşürmesini aylardır erteleten tez, dünkü kararla çöktü. 425 baz puanlık düşüşe rağmen TL, dolar ve avro karşısında yükseldi. Karar sonrasında dolar 5,77 liraya yükselse de daha sonra 5,65’e kadar gevşedi. Türk varlıklarına yönelen ilgiyle birlikte Borsa İstanbul, yükselişini dün de sürdürerek 104 bin puanı aştı. Karar sonrası gelen kar satışlarıyla endeks günü yüzde 1,3’lük düşüşle 102 bin 44 puandan tamaladı.

ENFLASYON VE CARİ DENGEDEKİ İYİLEŞMEYE VURGU

Merkez Bankası, indirim kararının gerekçesinde enflasyondaki düşüşe ve düş ticaret açığındaki dengelenmeye dikkat çekildi. Karar duyurusunda, enflasyon görünümündeki iyileşmenin devam ettiği belirtilerek, yılın ikinci çeyreğinde enflasyonun işlenmemiş gıda ve enerji fiyatlarındaki yavaşlamanın da katkısıyla belirgin bir düşüş sergilediği aktarıldı.

ENFLASYON GERİLEMEYE DEVAM EDER BEKLENTİSİ VAR

İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkilerinin enflasyondaki düşüşü desteklediği kaydedilen duyuruda, “Enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler, arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir. Bu gelişmelere bağlı olarak, güncel tahminler yılsonu itibarıyla enflasyonun Nisan Enflasyon Raporu'nda verilen öngörülerin bir miktar altında kalabileceğine işaret etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin 425 baz puan indirilmesine karar vermiştir” denildi.

EKONOMİDEKİ DENGELENME ÖNEMLİ

Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir.

Bu çerçevede, parasal sıkılığın düzeyi ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası, fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

BU YIL ÜÇ İNDİRİM DAHA BEKLENİYOR

Küresel büyüme görünümündeki zayıflamaya rağmen rekabet gücündeki gelişmelerin etkisiyle mal ve hizmet ihracatı artış eğiliminin sürdüğü, özellikle turizmdeki güçlü seyrin doğrudan ve bağlantılı sektörler kanalıyla iktisadi faaliyeti desteklediği ifade edildi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun bu yıl sonuna kadar üç toplantısı daha var. Merkez’in 12 Eylül, 24 Kasım ve 12 Aralık’taki toplantılarda da iş dünyasının ve yatırımcıların beklentisini karşılayan faiz indirimlerine devam etmesi bekleniyor. Enflasyonun baz etkisiyle önümüzdeki aylarda aşağı çekilmesiyle faiz düşürme konusunda Merkez Bankası’nın elini rahat olacağı ifade ediliyor.

YORUM EKLE