Ergün Atalay'dan Taşeron ve Kıdem Tazminatı İle İlgili Çok Önemli açıklama

Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) 108. Uluslararası Çalışma Konferansı'na katılan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, açıklamasında; kıdem tazminatı, taşerona kadro ve Kamu İktisadi ve Teşebbüsleri (KİT) hakkında paylaşımlarda bulundu. İşte detaylar.

Ergün Atalay'dan Taşeron ve Kıdem Tazminatı İle İlgili Çok Önemli açıklama

Kıdem tazminatı çalışanın emeğinin karşılığıdır diyen Türk-İş Genel Başaknı Ergün Atalay ILO'nun 108. Uluslararası Çalışma Konferansına katıldı.

Atalay açıklamasında;İnsan ve iş odaklı, sosyal yanı güçlü ve çevreyle uyumlu bir dönüşüm sürecini hayata geçiremezsek bunun bedelini işçi, işveren ve hükümetler hep birlikte ödemek zorunda kalacak.

Bu noktada, ILO Yönetim Kurulu kararını oldukça isabetli buluyoruz. ILO'nun 100. yılında kabul edilecek güçlü bir ILO Bildirgesi işlerin geleceği ile ilgili belirsizliklere ışık tutacaktır.

Bu bildirge insan onuruna yakışır iş ve daha adil bir dünya için önemli bir adım ve tüm çalışanlar için yeni bir umut olacaktır." ifadelerini kullandı.

Gelir dağılımındaki adaletsizliği dile getiren Ergün Atalay; 

"Dünyada 300 milyon insan bir işte çalışıyor olmasına rağmen yoksulluk içinde yaşamaktadır. Gelir dağılımındaki adaletsizlik neticesinde milyonlarca insan açlıktan, susuzluktan ve yoksulluktan ölürken ne gariptir ki bir kesim insan tokluktan ölmektedir. Yoksulluğu tamamen sona erdirecek, gelir adaletini sağlayacak bir ekonomik kalkınma, bütün ülkelerin önceliği olmalıdır." dedi.

Her gün 4 işçinin iş kazasında hayatını kaybettiğini söyleyen Atalay;

"Benim ülkemde de her gün 4 işçi iş kazası sonucunda ölmektedir. Artık iş kazaları nedeniyle yaşanan ölümlere hep birlikte bir son vermek zorundayız.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de kuralsız ve esnek çalıştırma modelleri yaygınlaşmaktadır.

Bugün geldiğimiz noktada esnekliğin işsizliğe ve yoksulluğa çare olmadığını hep birlikte görüyoruz. Asıl çare, iş dostu yatırımların artması, insan onuruna yaraşır işlerin çoğalmasıdır." dedi.

Kıdem Tazminatı, Taşerona Kadro ve KİT hakkında konuştu;

"Kıdem tazminatı çalışanın emeğinin karşılığıdır. Bu hakkımızdan vazgeçmemiz ya da taviz vermemiz hiçbir şekilde söz konusu değildir." dedi.

Atalay, alt işveren ilişkisinin hem kamuda hem de özel sektörde daima sorun olduğunu dile getirerek kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesinin Türk işçi hareketinin başarısı olduğunu anlattı. Buna rağmen KİT'lerde çalışan taşeron işçilerin hala kadro beklediğini bildiren Atalay, kadroya alınan işçilerin ise toplu sözleşme ve sendikal haklardan tam olarak faydalanabilmeyi istediğini aktardı.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2019, 09:15
YORUM EKLE