Ergün Atalay'dan EYT, Enflasyon Zammı ve Kıdem Tazminatı Hakkında Açıklama

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay EYT, Kıdem Tazminatı ve Enflasyon farkı ile ilgili açıklama yaptı. Atalay; "Elde edilmiş haklarımızdan bir arpa boyu geri gidilmesini kabul etmeyiz" dedi ve EYT hakkında ise; "Türkiye’nin ekonomik durumu bahane ediliyor. Ama bir yerden başlanması zorunlu" ifadelerini kullandı..

Ergün Atalay'dan EYT, Enflasyon Zammı ve Kıdem Tazminatı Hakkında Açıklama

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay Aydınlık'ın sorularına cevap verdi.

Enflasyon altında bir zam konuşulmayacak diyen Ergün Atalay;

"Söz konusu vatan olunca her zaman elimizi taşın altına koyuyoruz. İşçilerin haklarının korunması da bu mücadelenin bir parçasıdır.” İfadelerini kullanan Atalay; "Bayram tatili sonrasında gündemimizdeki en önemli konulardan biri kamu toplusözleşmeleri. Yaklaşık 200 bin işçiyi kapsayan görüşmeler önceliğimiz. Bu 200 bin kişinin yaklaşık 170 bini Türk-İş üyesi, geri kalan işçiler diğer sendikaların.

Bu Hükümet göreve başladıktan bu yana sözleşmeleri hep haziran, temmuz aylarında imzaladık. Bu yıl biraz gecikti.

Şimdi haziran ayı enflasyonunu da bir görüp ondan sonra masaya oturmayı planlıyoruz. Şunu belirteyim; enflasyonun altında bir zammı konuşmayız. Çünkü konuşmamızın bir anlamı yok." dedi.

KIDEM TAZMİNATI

Kıdem tazminatının fona devrine biz de işveren de karşı diyen Ergün Atalay; "Gündemimizdeki diğer konu kıdem tazminatı. Kıdem tazminatının fona devrine biz de işveren de karşı. Elde edilmiş haklarımızdan bir arpa boyu geri gidilmesini kabul etmeyiz. Bu konuda Başkanlar Kurulu olarak görüşlerimizi net olarak açıkladık. Kırmızı çizgimizi koyduk. Aksi bir durumu kabul etmeyeceğimizi söyledik. Bu tutumumuz sürüyor ve sürecek." ifadesini kullandı.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR (EYT)

EYT'liler içinde çok zor durumda olanlar var diyen Tük-İş Başkanı Ergün Atalay; "Türkiye’nin ve Türk-İş’in gündemindeki bir başka konu da EYT'lilerin durumu. EYT’liler içinde çok zor durumda olanlar var. Yaşı 45-50’ye gelmiş iş bulamayan ve sağlık hizmetlerinden yararlanamayanlar bulunuyor. Bu ciddi bir sorun. Bu şekilde devam etmesi toplumun önemli bir yarası. Bir çare bulunması gerekiyor. Türkiye’nin ekonomik durumu bahane ediliyor. Ama bir yerden başlanması zorunlu." dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2019, 20:00
YORUM EKLE