Ergün Atalay: Asgari Ücrette 2 bin 578 TL’nin altında masaya oturmayız

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay 2 bin 578 TL'nin altında bir miktar için asgari ücret masasına oturmayacaklarını söyledi. Yıllık enflasyonun yüzde 12 çıkması beklenirken Atalay, en az yüzde 27 zam konuşulmadan masaya oturmayacaklarını söylüyor.

Ergün Atalay: Asgari Ücrette 2 bin 578 TL’nin altında masaya oturmayız

Asgari Ücretin bu ay pazarlıkları sürerken Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'dan çok çok iddialı bir konuşma geldi. Atalay 2 bin 578 TL'nin altında bir rakamın konuşulacağı asgari ücret pazarlık masasına oturmayacaklarını söyledi.

Atalay Ankara'da basın açıklamasında bulundu.

2 bin 578 TL'nin altın pazarlığın konuşulduğu masaya oturmayacaklarını söyleyen Atalay;

"Bundan bir hafta evvel HAK-İŞ, DİSK ile görüştük. Bir basın toplantısı yaptık. Komisyonu tespit ettik ne olması lazım dediler. Elimizde bir veri var 2 bin 578 TL yaşam maliyeti. Bir kişinin yaşam maliyeti 2 bin 578 TL.

Nasıl bulundu bu rakam bilmiyorum. Bunun altında bir şey konuşmazlar. Sendikalar bunun üstünde konuşurlar. Biri çıkmış 10 bin TL olsun diyor.

Bir sendika açıkladı 3 bin 200 TL olsun diyor. Bunun kararını tespit komisyonu verecek. DİSK'in HAK-İŞ'in yöneticileri ile beraber ortaklaşa konuşacaklar. Bu rakamın üstünde bir pazarlık yapacaklar.

Müspet bir şey olursa TÜRK-İŞ yönetiminden arkadaşlar getirirler ama bu rakamın yanında veya altında bir şey olursa, Nazmi Bey'e söyledim (Irgat) Bize de getirmenin bir anlamı yok o masada oturmayız. O masada bulunmayız." ifadelerini kullandı

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2019, 07:58
YORUM EKLE