Erdoğan Düşecek Dedi Dolar Fırladı

Dolar ve Euro dün gece saatlerinde yine yükselişe geçti. Saat 00:35 itibariyle dolar 4.9796, Euro da 5,8187’ye yükseldi. Hızla yükselen döviz ilerleyen dakikalarda düşüşe geçse de bu oran çok az oldu.

Erdoğan Düşecek Dedi Dolar Fırladı

Öte yandan Maliye Bakanı Berat Albayrak ise güler yüzlü bir şekilde ilk açıklamasını yaptı. Hedeflerinin enflasyonu tek haneli rakamlara indirmek ve üretim bazlı ekonomi yaratmak olduğunu söyledi. Ayrıca MB bağımsızlığı spekülasyona konu edilemez dedi. Piyasaların hafta sonuna kadar normalleşmesi beklense de ekonomi uzmanları aynı fikirde değil.

Dolar Neden Yükseliyor?

Doların yükselmesi birçok etkene bağlı olabilir. Bunlar arasında ülkeye az dolar girmesi, ülke içindeki dış borçlanmaların artması ve iç siyasi belirsizlikler gibi etkenler doların yükselmesine neden olur.

Erken seçimin işaret edildiği günlerde 4.10 seviyesinde olan ve sonrasında dalgalı bir biçimde yükselişe geçen dolar, emeklilere verilecek iki ikramiye, ÖTV ayarları, dış borç geri ödemeleri ve ABD’nin Çin ile başlattığı ticaret savaşı doların güçlenmesine neden oldu.

MB Müdahalede Gecikiyor Mu?

Bazı yatırımcıların Merkez Bankası’nın bu yükselişle geç ilgilendiğini ifade etmesi ekonomide dengelerin altüst olmasına yol açtı. Aşağı hamle gelmedikçe faizlerin indirilmesinin de söz konusu olmayacağı ifade edilirken ithalatın artmasının da doların yükselmesine neden olacağını belirtti.

İthal Ürünler Doları Arttırıyor Mu?

İthalatın artması ve üretimi yapılan ürünlerin dahi yurt dışından temin edilmesi doların yükselmesine neden oluyor. Bu durum tarım ürünleri başta olmak üzere, elektronik, yapı malzemeleri ve inşaat hammaddeleri gibi ürünlerin ithal edilmesi nedeniyle yaşanıyor.

Ülkedeki siyasi belirsizlik ve problemlerin yaşanması da bu yükselişlere neden oluyor. Uluslararası derecelendirme kurumlarının kredi notunu düşürmesi ve benzer durumlar doların artmasına neden oluyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2018, 15:16
YORUM EKLE