1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emekliye Müjde En Az 2 Bin 374 TL Maaş Alacaklar! 2021 Ocak Zammı ile Emekli ve Memur Maaşları Ne Kadar Olacak?
Emekliye Müjde En Az 2 Bin 374 TL Maaş Alacaklar! 2021 Ocak Zammı ile Emekli ve Memur Maaşları Ne Kadar Olacak?

Emekliye Müjde En Az 2 Bin 374 TL Maaş Alacaklar! 2021 Ocak Zammı ile Emekli ve Memur Maaşları Ne Kadar Olacak?

Ocak ayının yaklaşmasıyla birlikte, yeni bir yıla girerken emekliler ve memurlar için en önemli konu şüphesiz maaşları yapılacak olan zamlar oluyor. Bilineceği üzere memur ve emeklilere yılda iki kez zam yapılıyor ve bu zamlar Ocak ve Temmuz aylarında açı

A+A-

Yıllık enflasyon rakamlarına göre belirlenen zamların hangi oranda gerçekleşeceğine dair öngörüde bulunmak için enflasyon rakamlarını bilmek yeterli. İşte emekli ve memur maaşlarına yapılacak zamlar ile ilgili detaylar.

2021 Yılı Ocak Ayında Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?

Bilineceği üzere Merkez Bankasının açıkladığı enflasyon tahminlerine göre 2020 yılı enflasyon oranının %12,67 olarak belirtildi. Bu tahmine göre 2020 yılının ilk 6 ayında enflasyon rakamı yaklaşık olarak %6,35 olacak. Bu oranla birlikte tahminlerin tutması durumunda en düşük emekli maaşı 1.886 TL’den 2.006 TL’ye yükselecek.

Bunula birlikte 2000 yılından önce emekli olanlar için emekli maaşı 2.233 TL’den 2.374 TL yükselirken, 2.000 TL olan maaşlar 2.127 TL’ye kadar yükselecek. Emeklilerin yeni yıla ilişkin kesin maaşları 4 Ocak’ta Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirlenecek enflasyon rakamlarından sonra kesinlik kazanacak. Ocak ayı içerisinde de yapılacak zamlarla birlikte oluşan yeni rakamlar ödeme olarak emeklilere sunulacak.

Belirleyici Faktör Enflasyon Rakamları

Bilineceği üzere yıllık enflasyon rakamları tam olarak açıklanmamış olsa da yeni yılda yapılacak zamlara yönelik öngörüde bulunmak mümkün. Yapılan son açıklamalara göre Ekim ayı TÜFE’si %2,13 artış gösterdi. Bu artışla birlikte ikinci 6 aylık enflasyon dönemi için belirleyici 4 ay hakkında veriler ortaya çıkmış oldu. Ortalamaya göre Temmuz ve Ekim ayları enflasyonu %4,62 olarak belirlendi.

Emeklileri ve memurları yakından ilgilendiren zam verilerinin kesinlik kazanması için sadece Kasım ve Aralık aylarının enflasyon rakamları kaldı. Bu aylara yönelik enflasyon rakamlarının açıklanması durumunda Ocak ayı itibariyle emekli ve memurlara yapılacak zamlar netlik kazanacak. Bununla birlikte 4 Ocak tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından kesin rakamların açıklanması da milyonlarca emekli ve memur tarafından heyecanla bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.