Emeklilikte yaş sorunu

Son dönemlerde iyice konuşulmaya başlanan "EYT" yani emeklilikte yaşa takılanların sorunu bitmek bilmiyor.

Emeklilikte yaş sorunu

 Ülkemizin son dönemlerinde ki önemli sorunlarından olan EYT sorunu insanları iyice düşürdürmeye başladı. Çalışanlar acaba emekli olabilecek miyim sorusunu sormaya başladı. 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar sorunu, çalışılan iş gününün emekli olunabilecek yıldan önce dolmasıyla ortaya çıkan bir durum. Yani emekli olmak için gerekli olan asgari iş günü tamamlandıktan sonra çalışanların yasaya göre belirlenmiş olan yaşı beklemesi gerekmekte. 

Aranan koşullar neler 

Çalışma gün sayısını dolmuş kişilerin 9 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlayan kişiler için, 2 koşul aranmaktaydı. Bunlardan ilki sigorta primi koşulu ve sigortalılık süresi koşulu. Bu kadın çalışanlarda 20 sene çalışma gün sayısı 5 bin prim gün sayısına denk gelmekte iken, erkek çalışanlarda ise 25 sene çalışma süresi ve yine 5 bin prim gün sayısına denk gelmekteydi. Bu duruma göre belli bir yaş sınırı aranmamaktaydı.Bu durum  8 Eylül 1999 tarihinde çıkarılan 4477 Sayılı Kanun ile sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olanlar için değişti  hem prim gün sayısı arttırıldı '5000 ila 5900 prim gün sayısı' hem de yaş sınırı koşulu getirildi. Emekli olduktan sonra yaş bekleyen kişilerin çalıştıkları gün sayısı arttıkça yaşlarını doldurup emekli olduklarındaki emekli maaşını da buna göre düşmekte. 

Yasalar geriye işlemez peki ya EYT'de 

Bildiğin gibi yasalar çıktığı an ve sonrasını kapsar yasaların geri doğru işlemesi mümkün değildir. Ancak EYT'de 1999 yılında emeklilik koşulları değiştirilince 4477 Sayılı Kanun geriye doğru işletilmiş oldu. Bu durum sonrasında ise 3 milyonu aşkın kişiyi ilgilendiren kritik bir durum ortaya çıkmış oldu.  

2018 seçimleri sonrası gündeme geldi ancak reddedildi

24 Haziran seçimleri öncesi Ak Parti haricinde ki tüm partiler bu sorunun çözümü için gerekli işlemlerin yapılacağının sözlerini vermişti. Ancak seçimlerden sonra bu durum TBMM Genel Kurulunun gündemine gelse bile, teklif SGK'nın bütçesine ek 750 milyar TL ek maliyet getireceği gerekcesi ile reddedilmişti.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 16:04
YORUM EKLE