Emekliler Promosyon zammı için Türkiye Bankalar Birliği ile masaya oturacak

Emekli birliği, Tükiye Bankalar Birliği ile promosyon için masaya otumak istedi.

Emekliler Promosyon zammı için Türkiye Bankalar Birliği ile masaya oturacak

Emekliler, Türkiye Bankalar Birliği'nden promosyon zammı isteyecek

Emekli derneklerinden oluşan Türkiye Emekliler Platformu, Bu ay yapılacak olan SGK ile Türkiye Bankalar Birliği arasındaki promosyon toplantısı'na katılmak istedi.

Türkiye Emekliler Platformu, bu yıl verilecek olan banka promosyonu için bir araya geldi. Emeklilere ödenen promosyonların yetersiz kaldığını belirleyen üyeler, promosyon görüşmelerinde kendilerininde taraf olarak masada olması gerektiğini ve yeni rakamların görüşülmesini talep etti. Platform üyeleri, bunun için SGK ve Türkiye Bankalar Birliği nezdinde girişimlere başlama kararı aldı. Türkiye Emekliler Platformu Dönem Sözcüsü Satılmış Çalışkan, kamu çalışanlarına ödenen banka promosyonlarının emeklilere de emsal teşkil etmesi gerektiğini söyledi.

Çalışkan “Banka promosyonları emeklilere, çalışanlarla aynı oranda olmalı ve yıllık ödenmeli. Yeni promosyon rakamının emeklilerimize nefes niteliğinde olmasını istiyoruz. Elektrik, doğalgaz ve su faturaları ile diğer harcamalardaki artışlar emeklilerimizi zorluyor. Bankaların da bu gerçeği görüp emeklilere tatmin edici bir miktarda katkı vermesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

SGK ile bankalar arasında 2017’de imzalanan protokolle emekliler ilk defa toplu olarak banka promosyonu almıştı. Üç yıl süreli promosyon miktarı, bin lira aylık alanlara 300, bin ile 2 bin lira arasında aylık alanlara 375, 2 bin lira üzeri aylık alanlara ise 450 lira olarak belirlenmişti.

Türkiye

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2020, 09:43
YORUM EKLE