Emekli Bayram İkramiyesinin Ödeme Tarihi Belli Oldu

Ülkemizde bulunan emekliler tarafından merakla beklenen bayram ikramiyesinin ödeme tarihi belli oldu. Yaklaşık 12,5 milyon emeklinin alacağı bayram ikramiyesinin ne zaman yatacağı merak konusu olmuştu. Peki Ramazan Bayramı İkramiyesi ne zaman yatacak?

Emekli Bayram İkramiyesinin Ödeme Tarihi Belli Oldu

2019 Ramazan bayramı için emeklilerin ikramiye alacağı tarih belli oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaklaşık 12,5 milyon emekliyi ilgilendiren ikramiyenin 31 Mayıs'ta ödeneceğini duyurdu.

Açıklamaya göre emeklilere Ramazan Bayramı ikramiyeleri bayramdan önceki cuma hesaplara yatmış olacak. Geçtiğimiz yıl emekli ikramiyeleri 2 güne yayılarak ödenmişti. Bu yıl bütün emeklilere ikramiyeler bir günde hesaplarına yatacak.

Geçtiğimiz yıl başlayan emeklilere ramazan ve kurban bayramı öncesi bin lira ikramiye ödemesi, geçen yıl emekli sandığı ve bağ-kur emeklilerine 7 Haziran'da, SSK emeklilerine 8 Haziran'da ödenmişti. Bu yıl bütün emeklilere aynı gün içerisinde ödenecek.

BAYRAM İKRAMİYELERİNİ KİMLER ALABİLECEK?

Bayram ikramiyesini bu yıl ödemenin yapıldığı tarihte; emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı (dul-yetim aylığı) ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri almakta olan kişilere ödenecek. Ayrıca aylık almakta olan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar alabilecek.

Vefaat eden eşinden veya anne babasından dolayı dul yetim aylığı alanlara, aldığı hisseleri oranında ikramiye bölünerek ödencek. Eşinin vefaatından dolayı dul aylığı alan kişiye bayram ikramiyesinin %50'si yani 500 lira, ebeveni vefaat etmiş kızına %25'i yani 250 lira bayram ikramiyesi ödenecek.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2019, 16:08
YORUM EKLE