Eksik Yatan Emekli Maaşına Dikkat!

2020 yılında emekli maaşlarının eksik yatması kafaları karıştırıyor. Eksik yatan maaşlarda, muayene veya eczaneden alınan ilaçlar nedeniyle kesinti yapılabiliyor.

Eksik Yatan Emekli Maaşına Dikkat!

Emekli maaşları bazı durumlarda eksik yatabiliyor. Bu maaşların eksik yatması emeklilerin kafasını karıştırıyor. Bazı derneklerin emeklilerden üye olmadığı halde yılda 36 lira aidat kesintisi yapıldığı iddialar eksik yatan maaşları tekrar gündeme getirdi. Fakat herhangi bir kurum veya kişi bir muvafakat olmadan maaşlardan kesinti yapamaz. Bu nedenle emekliler bir belgeyi imzalarken çok dikkatli olması gerekir. Bir vatandaşın iddiasına göre: 1993'te emekli olan annesinin ömrü boyunca üye olduğu hiçbir dernek olmadığını o dönem emekli olanlara imzalatılan bazı evrakların arasında üyelik başvurusununda imza attırılımış olabileceğini düşündüğünü söyledi.

Kesinti'de Başka neler etkili?

Emekli maaşında yapılan bazı kesintiler sadece üyelik aidatıyla alakalı değil. Emekli maaşının eksik yattığını düşünüyorsanız sebebi muayene ücreti yada eczaneden aldığınız ilaçlar olabilir. Emekliler reçetedeki üç ilaca kadar 3 TL, üç ilaçtan sonra her bir ilaç için 1 TL katkı payı ödüyor. Ayrıca, reçete toplamının yüzde 10’u kadar da fark veriyor. İlaç ve reçete parası da maaştan kesiliyor. Ayrıca emekliler devlet hastanesinde muayene için 6 TL, eğitim ve araştırma hastanesinde 7 TL, üniversite hastanesinde 8 TL, özel hastanede de 15 TL katkı payı ödüyor.

2020 PTT Emekli Promosyon ödemeleri HABERİ İÇİN TIKLAYIN

Emeklilerde Nafaka Borcu

Vergi borcu yada bazı kurumların size çıkardığı borcun icra takibine düşmesi kesintilerde bazıları olabilir. İcra takibine düşen borç için maaşının 4'de 1 oranında kesinti yapılır.

Nafaka borcunuzun olması durumunda eğer dava edilirseniz emekli maaşınızdan borçlu olduğunuz nafaka bedeli yatan maaşdan fazla ise maaşınızın tamamına el konulabilir.

Kendi rızası dışında sahte imza yoluyla bir derneğe üye olduklarını fark eden emekliler ise sahte imzanın tespiti ve gerekli cezai işlemin uygulanması için bulundukları şehirlerdeki savcılıklardan kamu davası açılmasını talep edebilirler.

E-Devlet'ten Öğrenin

Emekli aylığındaki kesintileri Emekli aylığındaki kesintileri öğrenmek isteyen emekliler bunu e-Devlet’ten kolayca öğrenebiliyor. Bunun için e-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıysanız ‘Arama’ kısmına bağlı olduğunuz sigorta kolunu yazıp yanına ’emekli aylığı sorgulama’ yazarak sonuca hızlıca ulaşabilirsiniz.

e-hizmetler bölümü Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başlığı altında bulunan emekli aylığı kesintileri sayfasında geçmişe dönük arama da yapılabiliyor. İlgili ay ve yıl seçilerek geçmiş ay kesintileri de görülebiliyor. Ayrıca 4A, 4B, 4C muayene katılım payını sorgulamak isterseniz; giriş yaptığınız sayfadaki 4A/4B/4C Muayene Katılım Payı Sorgulama sekmesini kullanabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2020, 10:24
YORUM EKLE