DİSK'den Kıdem Tazminatı Çağrısı

DİSK, 15 Haziran'da İstanbul ve İzmit'de yapacağı miting için bildiri dağıttı. Bildiride işçileri kıdem tazminatına sahip çıkmaya çağırdı.

DİSK'den Kıdem Tazminatı Çağrısı

DİSK İstanbul'un çeşitli yerlerinde dağıttıkları bildiri ile işçi ve emekçileri, kıdem tazminatı başta olmak üzere işçilerin gasp edildiği haklarına sahip çıkmaya çağırdı.

DİSK üyeleri ve yöneticileri işçilere seslendi; 

"Ülkemizde ekonomik kriz etkisini artırıyor. İşsizlik Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırıyor, zamlar ücretlerimizi eritiyor. Ülkeyi yönetenler halkın bu acil sorunlarından uzak. Krizin faturasını emekçilere kesecek, işçilere ve halka daha fazla yük getirecek önlem paketi için ise İstanbul’daki seçimler bekleniyor” dedi

İşçi Hakları Ciddi Tehlikede

İşçi haklarının ciddi tehlikede olduğunu belirten DİSK;  “Bu tehlikeli planda kıdem tazminatımızın fona devredilmesi, bireysel emeklilik sisteminin (BES) zorunlu hale getirilmesi, vergi yükünün tabana yayılması gibi ‘önlemler’ yer alıyor. Kıdem tazminatının fona devriyle tazminat işveren sorumluluğu olmaktan çıkacak, işten çıkarmalar kolaylaşacak, biz işçilerin önemli bir iş güvencesi ortadan kalkacak, kıdem tazminatının fona devri, işsizliği daha da artıracak. İktidarın açıkladığı en tehlikeli adımlardan biri de BES’in zorunlu hale getirilmesidir. İktidar zorunlu BES ile tüm ücretlilerden her ay kesinti yapmak, bu kaynağı sermayeye aktarmak istiyor” ifadelerini kullandı

15 Haziran saat 17.00’de Kartal’da yapılacak mitinge çağrı:

"Sendikal hakları için ayağa kalkan işçi sınıfı, bugün de haklarına sahip çıkmak için birleşecek ve mücadele edecektir. Kıdem tazminatımız ve emeklilik hakkımız başta olmak üzere tüm haklarımız için birliğimizi pekiştirelim, mücadelemizi büyütelim.”

DİSK tarafından paylaşılan program takvimi:

İstanbul

Tarih: 14 Haziran 2019 Cuma
Saat: 13:00
Yer: Kadıköy İskele Meydanı / İstanbul

 

İzmit

Tarih: 14 Haziran 2019 Cuma
Saat: 17:00
Yer: İnsan Hakları Parkı İzmit / Kocaeli

YORUM EKLE