Devletten Annelere Geri Ödemesiz 9.299 TL Ödeme

Çalışan anneler için yapılan doğum müjdesi ardından vatandaşlar doğum yapan annelere geri ödemesiz doğum parası hakkında haberlerin detaylarını merak etmektedir. Doğum parası adı altında yapılmakta olan bu destek haberleri ardından vatandaşlar doğum parası nasıl alınır ve şartları nelerdir gibi konuları araştırmaktadır. İşte doğum müjdesi haberi için detaylar.. Kaynak: Müjde Annelere Geri Ödemesiz En Az 9.299 TL Ödeme

Devletten Annelere Geri Ödemesiz 9.299 TL Ödeme

Türk vatandaşlarına ve mavi kart sahiplerine verilmekte olan doğum parası için çocuğun anne ve babasının ya da herhangi birinin Türk vatandaşı ve mavi kart sahibi olması gerekmektedir. Gerekli şartları sağlayan çalışan annelere sosyal yardım destek kapsamında doğum parası verilmektedir.

Çocuk başına 600 lira olacak şekilde yapılan bu yardımlar için kişilerin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan dilekçeyi doldurmaları gerekmektedir. Ayrıca 15 Mayıs 2015 tarihinden önce yapılmış olan doğumlar için bu yardım parası ödenmemektedir. Kişiler başvurularını kendileri yapamıyorlarsa başvuruları eşleri ya da akrabaları da onların adına yapabilmektedirler.

Doğum Parası Şartları Nelerdir?

Doğum parası şartları nelerdir diye merak eden vatandaşların ilk olarak bilmeleri gereken şart Türk vatandaşı ve mavi kart sahibi olma şartıdır. Çocuğun anne ya da babasından birisinin bu şartları sağlamaları yeterlidir. Bu şartın haricinde doğumun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra sağ ve tam olması gereklidir. Bu yardımlardan faydalanmak adına ise doğum tarihinden itibaren 5 yıllık süre verilmiştir. Bu süreç içerisinde vatandaşlar gerekli şartları sağladıkları zaman doğum yardımı desteğinden faydalanabilmektedirler.

Yine bu yardımlar evlat edinilen çocuklar için de geçerliliğini sürdürmektedir. Evlat edinilen çocuklar için doğum yardımı almak da aynı şartların sağlanması ile mümkün olmaktadır. Ancak bu çocuklar için daha öncesinden doğum yardımı alınmışsa yeniden yardımlardan faydalanmak söz konuş değildir.

Doğum Yardımı Başvuru

Birçok anne doğum yardımı başvuru için gerekli detayları merak etmektedir. Bunun için vatandaşların öncelikli olarak sağ ve tam gerçekleşen doğum ardından çocuklarını nüfus müdürlüğüne kayıt ettirmeleri gerekmektedir. Başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler merkezi üzerinden yapılmaktadır. Bu noktada kamuda çalışan vatandaşların da çalıştıkları kurumlara başvurmaları doğum parasından faydalanmak için yeterli olmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2020, 17:10
YORUM EKLE