Cumhurbaşkanlığı'nda taşeron ile kıdem zirvesi

Cumhurbaşkanlığı'nda bugün işçi ve işveren kesimi temsilcileri buluşarak, çalışma hayatı başta olmak üzere, kıdem ve taşeron sorunlarını ele aldı.

Cumhurbaşkanlığı'nda taşeron ile kıdem zirvesi

Cumhurbaşkanlığı'nda işçi ve işveren kesimi bir araya gelerek, çalışma hayatı başta olmak üzere, kıdem ve taşeron sorunlarını ele aldı.

İŞÇİ VE İŞVEREN KESİMİ TOPLANDI

Toplantıyı Hukuk Politikalar Kurulu'nun davetiyle TOBB, TİSK, HAK-İŞ temsilcileri ile Bakanlık yetkilileri, büroktartlar ve konusunda uzman akademisyenler katıldı.

Toplantıya katılanlardan alınan bilgilere göre, katılımcılar 'kıdem tazminatı konusunda kimse mağduriyet yaşamamalı, kıdemde geriye gidiş olmadan mutabakat sağlanmalı' şeklinde görüşleri öne çıktığı belirtildi.

KIDEM TAZMİNATINI NEDİR?

1999 yıllarında emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60’a yükseltilirken, çalışanların kıdem tazminatı konusunda mağduriyet yaşamaması için önemli düzenlemeler yapıldı. Eski 1475 sayılı İş Kanunu’nun kıdem tazminatıyla ilgili 14. maddesine 5. fıkra eklenerek yapılan düzenlemenin özü, “yaş dışındaki emeklilik koşulları”nı yerine getiren işçilerin işten ayrılmaları durumunda kıdem tazminatı alabilmesini sağlamak.

Bu düzenleme iş dünyasında 15 yıl sigorta, 3600 prim günüyle kıdem tazminatının alınabilmesi uygulaması olarak anılmaya başlandı. Yakın zamana kadar bu düzenleme sadece 8 Eylül 1999’dan önce işe girmiş olanları ilgilendiriyordu. Yasaya göre, 9 Eylül 1999 tarihinden sonra işe girenler de yaş dışındaki emeklilik koşullarını yerine getirmeye başladıktan sonra kıdem tazminatlarını alabilecek. Dolayısıyla, konu 4/A (işçi) statüsünde çalışan herkesi ilgilendiriyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2019, 13:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osiriss
Osiriss - 1 yıl Önce

Bukadar adam toplandı sonuç bumu? Eski sistemde haklarımızı daha rahat alıyorduk..2 Nisan sonrası herşey aleyhimize gelişti ancak kadro verdik diye söylendi..yıllık izne çıkıyoruz para kesiliyor vergi dilimi para kesiliyor enflasyon 26 biz yüzde 4 zam alıyoruz dağılmış durumdayız..sürekli bir para kesme telaşı var

Kenan
Kenan - 1 yıl Önce

Taserondan kadroya geçince reisicumhur ne demişti mütayite verilen parayı biz işçiye verecez dedi.niye bizleri kandırdınız sizi ALLAH a havale ediyorum

Halil
Halil - 1 yıl Önce

Enflasyon farkını işçiye vermediğiniz sürece oy falan istemeyin.devletin parasını babanızın parası gibi istediğinize az istediğinize çok dağıtmayın.adil olun adil devlet ekonomiyi eşit dağıtmakla görevlidir. Yapamıyorsanız bırakın. Simitle ekonomi hesaplayan milletvekili halen daha görevinde durabiliyorsa geminiz daha çok sallanır devrilir.

Harun
Harun - 1 yıl Önce

Siz daha enflasyon farklarini vermediniz yandas hak is ile hic birsey olmaz hukumete zerre kdar guvenmiyoruz. Iscinin dusmanlari hepsi

Orhan
Orhan - 1 yıl Önce

Belediyelere kadro dediniz insanlarin gururuyla oynadiniz ben akp uyesi biri olarak belediyelerdeki tasorenlerden kadroya gecti dediginiz tasorenler varya bunu derhal duzeltmeliler yoksa cumhur baskanlik seciminde husrana ugrarsiniz belediye secimlerinde oldugu gibi bendende oy yok bu isi duzeltmezseniz

Celsl
Celsl - 1 yıl Önce

Önce çalışanın hakkı verilmeli

Hasan
Hasan - 1 yıl Önce

Belediye taşeronlarına attığınız kazığı kimse unutmaz merak etmeyin hak işin ne mal olduğunu tüm işçiler biliyor.

Soner
Soner - 1 yıl Önce

Kadro aldık ama enfilasyon farkını alamadık hala askeri ücretten calısıyoruz lütfen bu konuya bi el atın artık