Cumhurbaşkanı “Kötü niyetlileri takibe alın. Fırsat kollayıp konkordato ilan edenler var”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemlerde 'zor durumdayım' diyerek borçlarından kurtulmak amacı ile konkordato ilan edenler var. “Kötü niyetlileri takibe alın. Fırsat kollayıp konkordato ilan edenler var” dedi...

Cumhurbaşkanı “Kötü niyetlileri takibe alın. Fırsat kollayıp konkordato ilan edenler var”

''Birine kolaylık sağlanırken diğerine zorluk çıkarılmasın''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeleri fırsat bilerek, kötü niyetle konkordato ilan eden şirketlerin ve iflas isteyenlerin takip edilmesini istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurmayları ile yaptığı ekonomi değerlendirmesinde alınan tedbirlerle ekonominin daha iyi duruma geldiğini belirterek. Faizlerin ve enflasyonun düşme eğilimine girdiğini hatırlattı. AK Partili bazı milletvekillerinin afetten zarar gören çiftçilerin borçlarının ertelenmesi ve yeni kredi talepleri konusunda zorluk çıkaran ve yüksek faiz talep eden bankaların olduğunu dile getirdiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomi kurmaylarına “Bunlara izin vermeyin. Bu konuları takip edin. Birine kolaylık sağlanırken, diğerine zorluk çıkarılmasın. Çifte standart uygulayanlar varsa gereğini yapın. Özellikle yüksek faiz isteyenlere bakın. Gerekirse müdahale edelim” talimatını verdi.

ŞÜPHELİ İFLAS TALEPLERİ VAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomide yaşanan olumsuzlukları fırsat bilip konkordato ilan ederek borçlarından kurtulmaya çalışan firmaların da yakından takip edilmesi talimatını verdi. Erdoğan, bu durumdaki bir firma ile ilgili olarak bölge milletvekillerinden gelen ‘Borçlarını devlet üstlensin' önerisini de reddetti. Erdoğan, kötü niyetle konkordato ilan eden veya iflasını isteyen firmaların bulunduğunu hatırlatarak “Bunları sıkı takip edin. Bilirkişi raporlarına dayanarak karar veriliyor ama, bazen bilirkişi raporları da kötü niyetle hazırlanabiliyor. Adamın imkanı var ama, borcundan kurtulmak için konkordato ilan edip, iki yıl boyunca yükümlülüklerinden kurtuluyor. Böyle şey olmaz” diye konuştu.

ÇİFTÇİ DESTEKLERİ BİLMELİ
Kurmaylarının, seçimlerde mevsimsel şartlar sebebiyle “Bizi en çok çiftçi kesimi zorlayacak” şeklindeki değerlendirmesi üzerine de Erdoğan, “Çiftçilere yönelik 16 milyar liralık bir destek söz konusu. Geçmiş dönemlerde de en çok desteklediğimiz kesim çiftçilerdir. AK Parti'nin iktidara geldiğinden bu yana yapılan desteklerle ilgili bir doküman hazırlansın. Seçimlerde arkadaşlarımız bunu anlatsın” diye konuştu.

İHA

YORUM EKLE