CHP asgari ücret ile ilgili rapor hazırladı

Cumhuriyet Halk Partisi Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba koordinatörü olduğu Emek Bürolarının asgari ücret ile ilgili hazırladığı raporu sundu.

CHP asgari ücret ile ilgili rapor hazırladı

CHP Milletvekili Veli Ağbaba, Emek Bürolarının hazırlamış olduğu asgari ücret raporu paylaştı.

Türkiye'nin AB ülkelerinde en düşük asgari ücretin uygulandığı 4. ülke olduğunu vurgulayan Ağbaba, "AB'de Türkiye'nin ardından en düşük asgari ücret uygulayan ülkeler Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan'dır" dedi.

AB ülkelerinde ortalama 5 bin lira asgari ücret verildiğini belirten Veli Ağbaba, Türkiye'nin asgari ücret sıralamasında AB'de en kötü ülkeler arasında yer aldığını bildirdi.

Ağbaba, kriz altında olan İspanya, Portekiz ve Yunanistan'da bile asgari ücretin Türkiye'den 2 kat daha fazla olduğunu dile getirdi. Lüksemburg'daki asgari ücretin 6,5, Fransa ve Almanya'dakilerin ise 5,5 kat Türkiye'dekinden fazla olduğunu aktardı.

Giderek artan döviz kurları sebebiyle asgari ücretin eridiğini söyleyen Ağbaba, "Türkiye, AB ülkeleri arasında en düşük asgari ücretin uygulandığı 4. ülke konumuna gerilemiştir. Türkiye'nin ardından en düşük asgari ücret uygulayan ülkeler Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan'dır." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2019, 08:54
YORUM EKLE