Çalışma Bakanı Selçuk GSS Prim borcu olanları ilgilendiren açıklama yaptı!

AİLE, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, prim borcu bulunan vatandaşların 2020'nin sonuna kadar hastanelerden sağlık hizmeti almaya devam edeceklerini duyurdu.

Çalışma Bakanı Selçuk GSS Prim borcu olanları ilgilendiren açıklama yaptı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra ZümrütSelçuk: “Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve Bağ-Kur Prim Borçları Olanlar 2020 Yılı Sonuna Kadar Hastanelerden Sağlık Hizmeti Almaya Devam Edecek”

Konunun Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini söyleyen Bakan Selçuk, ”Bağ-Kur’lular ve GSS prim borcu olanlar sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecek.” açıklamasını yaptı.

Genel Sağlık Sigortası’nın 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girdiğini belirten Bakan Selçuk, “Ülkemizde çalışması nedeniyle sigortalı olanlar ve sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişiler hariç herhangi bir şekilde sağlık hizmeti alamayanlara 88,29 lira prim ödemeleri şartıyla sağlık hizmeti verilmektedir. Bu miktarı ödeyemeyecek olanlara ise gelir testi yaptırmaları şartıyla devlet tarafından ücretsiz sağlık hizmeti verilmektedir.” dedi.

Bakan Selçuk, “Prim borcu olan vatandaşlarımızın azalması GSS sisteminin işlerliğini ortaya koymaktadır. Bir yandan primini ödeyen vatandaşımızın sayısı artarken, diğer yandan primsiz sağlık hizmeti alma talebinde bulunan vatandaşımızın sayısı azalmaktadır.” açıklamasını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020, 15:39
YORUM EKLE