Bakan Selçuk'tan Son Dakika EYT açıklaması!

CNN Türk'te Hakan Çelik'in konuğu olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk EYT ile ilgili açıklamada bulundu. Emeklilikte yaşı tutmayan kardeşlerimizin yaş ortalaması 48 diyen Selçuk, Dünyanın hiç bir yerinde 48 yaş yaşlı kabul edilmiyor dedi.

Bakan Selçuk'tan Son Dakika EYT açıklaması!

 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, son yaşanan deprem ve EYT ile ilgili açıklamada bulundu. Depremden etkilenen illere yaklaşık 8 milyon liraya yakın kaynak aktarırdığını söyledi

CNN Türk'e konuşan Bakan Selçuk, Sorulan soruları cevapladı ve gündemle ilgili değerlendirmede bulundu.

SOSYAL YARDIM PROGRAM SAYISI 43'E YÜKSELDİ

Bakan Selçuk sosyal yardımlarla ilgili:

"Geçmişten bugüne baktığımızda ülkemiz ve milletimiz her zaman sosyal yardımlaşmayı ve dayanışmayı diri tutmuştur. Biz de bunu kurumsal olarak devam ettirmeye gayret ediyoruz. Sosyal yardım programlarının kapsamını genişlettik. 2002'de dört programla başlamışken, şu anda 43 programımız var. Baktığımızda 2002'de 2 milyar lira olan sosyal yardım bütçemiz şu anda 55 milyar liraya ulaşmış durumda. Türkiye, sosyal devlet olmanın ötesinde ultra sosyal devlet niteliğinde." ifadelerini kullandı.

NAFAKA KONUSU

Nafaka hakkında konuşan Bakan Selçuk, "Bizim en önemli isteğimiz ne kadın ne de erkek, tarafların hiçbirini mağdur etmeden hak temelli bir yaklaşımla nafakaya çözüm bulabilmek." dedi.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

Bakan Selçuk, "EYT" için de "emeklilikte yaşı tutmayanlar" kavramını kullanmayı tercih ettiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Şu anda bizim EYT bekleyenler, emeklilikte yaşı tutmayan kardeşlerimizin ortalama yaşı 48. Ama dünyanın hiçbir yerinde 48 yaş, yaşlı olarak kabul edilen bir yaş dilimi değil. Bizim geçen sene emekli ettiğimiz nüfusun ortalama yaşı 52-53 bandında. Yani Türkiye halen yapılan reformların neticesinde 65 yaş ortalamasına ulaşmış değil. Bunun tamamen 65 yaşa dönmesi 2048 yılını bulacak. Çünkü normalde bu bir reform süreciydi, reform sürecinin sonucunda yaş kriteri tekrar getirildi."

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2020, 20:48
YORUM EKLE