Bakan açıkladı doğalgazda indirim kapıda

Enerji Bakanı Fatih Dönmez yaptığı açıklama ile vatandaşları heyecanlandırdı Dönmez, "doğalgaza indirim gelebilir" dedi.

Bakan açıkladı doğalgazda indirim kapıda

Enerji Bakanı Fatih Dönmez yaptığı açıklamada doğalgaza yeni yılda indirim gelebileceğini açıkladı. 

ABD ile yaşanan kriz sonrasında tarihi seviyelere ulaşan dolar alınan ekonomik önlemler ve atılan adımlarla sabit bir hal aldı. Kurun aşağı doğru ivmesi, dolar değer kazanırken yapılan zamların geri alınıp alınmayacağı sorusunu da akıllara getirdi. Özellikle enerji alanında yapılan zamların gelri alınıp alınmayacağı vatandaşın merak konusuydu. Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in "Yılbaşına kadar zam yok. 1 Ocak’tan itibaren de indirim yapabiliriz" şeklinde ki  açıklaması sektörde tekrardan bir canlanma başlattı. 

TL Ekim ayında değer kazandı 

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Merkez Bankası'nın Ekim ayı için yaptığı fiyat gelişim raporlarına göre nerji üretici fiyatlarının yüzde 5,37 arttığını yıllık enflasyonun ise yüzde 81,61’e ulaştığına değindi. 

Yüzde 10 oranında indirim gelebilir

Enerji üretici fiyat artışının ithalat maliyetleri ile izah edilemeyeceğine değinen Kumbaroğlu, "Zira uluslararası piyasalarda fiyatlar gerileme eğilimine girmiş durumda. Bu şartlar altında, Türk Lirası’nın değer kazanmaya başladığı bir dönemde olumlu döngüyü hızlandırmak üzere bugün benzinde olduğu gibi elektrik ve doğalgazda da fiyatların düşmesi gerekmekte. 
Dolar, Türk Lirası karşısında Ağustos ayında yüzde 33 değer kazandı. Eylül’de yüzde 9.5 ve Ekim’de yüzde 7.8 değer kaybetti. Dolayısıyla Ağustos-Ekim arası Türk lirasının değer kaybı yüzde 11’le sınırlı kaldı. Son üç aylık bu veriler ışığında, en az yüzde 10’luk bir indirim beklentisi ortaya çıkıyor" ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2018, 12:05
YORUM EKLE