1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Az Önce Belli Oldu! Emekliye 1.234 TL Ek Zam Kesinleşti! SSK ve Bağ-Kur En Düşük Emekli ve Memur Maaşı Zammı Tek tek açıklandı...
Az Önce Belli Oldu! Emekliye 1.234 TL Ek Zam Kesinleşti! SSK ve Bağ-Kur En Düşük Emekli ve Memur Maaşı Zammı Tek tek açıklandı...

Az Önce Belli Oldu! Emekliye 1.234 TL Ek Zam Kesinleşti! SSK ve Bağ-Kur En Düşük Emekli ve Memur Maaşı Zammı Tek tek açıklandı...

Memur maaşları ve emekli aylıkları ile ilgili son dakika gelişmesi! Milyonlarca kişinin maaşı değişiyor. Yeni maaşlarda büyük artış ! Zam dışındaki artış ile maaşlarda en az 1.234 TL fark olacak. Emekli ikramiyelerindeki en düşük artış miktarı ise 44.500 TL olacak. Tek tek açıklandı.

A+A-

Yeni maaşlar kuruşu kurşuna hesaplandı. 3600 ek gösterge düzenlemesi ile ilgili gelişmeler vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Memurların göstergelerinde 600 puanlık artış kararı verildi. Memur maaşları ile emekli aylık ve ikramiyelerinde artış sağlayan düzenleme ayrıca memurlara ödenen ek ödemelerin ve nakit ödül miktarının da artmasını sağlayacak. Ölüm yardımı ve kıdem tazminatı da 3600 ek gösterge sonrası yükselecek. Ek gösterge düzenlemesinin netleşmesinin ardından memur ve emekliler temmuz zammını beklemye başladı. Zam oranları 4 Temmuz günü netlik kazanacak. Hükümet 'Vatandaşlar enflasyona ezdirilmeyecek' parolasıyla hareket ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ücretliler dahil herkesin gelirini artıracak düzenlemeler yapıldığını duyurdu. Bununla birlikte emekli ve memur zammı ile beraber ek artışlar da gündeme geldi. İşte 3600 ek gösterge düzenlemesi ve temmuz zammı ile ilgili milyonların merak ettiği son dakika gelişmelerinin detayları...

2018 yılında yapılan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerine 3600 ek gösterge imkanı verileceği açıklanmıştı.

Aradan geçen zaman zarfında 3600 ek gösterge ile ilgili ilk somut adım Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun, 14 Şubat 2022 günü Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte tüm memur ve kamu görevlilerinde ek gösterge beklentisi oluştu.

Nitekim geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan çalışmada, kapsamın genişletilerek tüm kamu personelinin ek gösterge düzenlemesinden faydalanmasının sağlanacağı açıklandı.

Yapılacak bu düzenlemelerde genel olarak kamu personelinin mevcut ek gösterge durumlarına göre oranların belirlendiği anlaşılıyor. Türkiye gazetesinden İsa Karakaş ek gösterge düzenlemesi ile ilgili detayları yazdı. İşte Karakaş'ın 3600 ek gösterge ile ilgili aktardıkları;

Ek göstergede artış formülü netleşti 

Devlet Memurları Kanunu’nda memurların hizmet sınıfları, unvanları, aylık dereceleri, hiyerarşik yapı ve görev ve sorumlulukları nazara alınarak sadece nicelik olarak fazla olan 4 meslek mensubu değil, tüm kamu çalışanlarının ek gösterge düzenlemesinde faydalanmaları gerektiğini altını çizerek vurgulamıştık. Bu meyanda 5,3 milyon kamu personelinin ek gösterge düzenlemesinden faydalanacak olmasını olumlu bulduğumu ifade etmek isterim.

Henüz TBMM’ye yasa teklifi intikal etmemekle birlikte Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre ek gösterge düzenlemesiyle 1. dereceye gelmiş olmak kaydıyla; tüm öğretmenlerin, 2 yıl ve üzeri yükseköğrenim mezunu polislerin, alan sınırlaması olmaksızın 4 yıllık yükseköğrenim mezunu sağlık çalışanları ile din görevlilerinin ek göstergeleri 3600’e yükseltilecektir.

Bu meslek gruplarının yanı sıra avukat, il müdürü, ilçe müftüsü, bekçi, uzman erbaş/jandarma, matematikçi, istatistikçi gibi 3000 ek göstergeli tüm kamu görevlilerinin ve yüksek yargıdaki müdürlerin de ek göstergeleri 3600’e çıkarılacak. Ayrıca daha önce ek göstergeden yararlanmayan yardımcı hizmetler sınıfı da ek göstergeden faydalandırılarak tüm memurlara ilave 600 puan verilecek.

Kamudaki fonksiyonel hiyerarşinin bozulmamasını temin etmek amacıyla genel müdür yardımcılarının ek göstergeleri 3600’den 4400’e; il müdür yardımcısı, şube müdürü ve ilçe müdürü gibi yöneticilerin ek göstergeleri de 2200’den 3000’e çıkarılacak.

Emekli aylıklarına yanısması 

Yapılacak düzenleme kapsamında ek göstergesi 3600’e çıkan ve 30 yıllık hizmeti olan bir memurun; emekli aylığında 1.234 TL ile 1.391 TL, emekli ikramiyesinde ise 44.500 TL ile 50.150 TL arasında bir artış olacak. Birinci dereceye gelmiş 3000 ek göstergeli öğretmenin, sağlık çalışanının ve din görevlisinin emekli aylığı 5.627 TL’den 6.861 TL’ye çıkacaktır. Mevcut emeklilik sistemi gereğince bu artışlar hâlihazırda emekli olanlara da yansıyacaktır.

Emeklilik ikramiyesinin yansımaları 

Ek gösterge düzenlemesiyle emekli ikramiyesi 202.909 TL olan kamu personelinin ikramiyesi 247.408 TL’ye çıkacaktır. Polisler de yüzde 22’lik artıştan yararlanacak ve emekli aylıkları 5.727 TL’den 6.961 TL’ye, emekli ikramiyeleri ise 202.909 TL’den 247.408 TL’ye yükselecek. 2200 ek göstergeli 4 yıllık yükseköğrenim mezunu hemşire ve din görevlileri ise yüzde 25’lik bir artışla emekli aylıklarında 1.391 TL ve ikramiyelerinde 50.150 TL ilave ödeme alacak.

Meslekler bazında bakıldığında yapılacak düzenlemenin en fazla emeklilik ikramiyesinde 50.150 TL artışla 4 yıllık yükseköğrenim mezunu din görevlileri ile hemşirelerin en avantajlı oldukları bu meslek gruplarını bekçi, uzman erbaş/jandarma, polis, öğretmen, avukat, teknik hizmetler…sınıflarında yer alan grupların 44.500 TL farkla izledikleri görülmektedir. Belirtilen rakamlar en az 30 yıl hizmeti olan 1. dereceliler için söz konusudur.

2023’ten önce faydalanmak yok! 

Öğretmenlerimizin kafalarının karışmaması için tekrar hatırlatalım. Öğretmenlerin ek göstergesi daha önceden Meslek Kanunu’nun 14 Şubat 2022 günü Resmî Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte kesinleşmiştir. Yeni yapılacak düzenlemeyle bir ilgisi yoktur. Bahse konu kanunda ek gösterge düzenlemesi yer almakta olup 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.

Netice itibarıyla kamu personeli ne zaman emekli olursa olsun ek gösterge artışından kaynaklanan farklar yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte emeklilik aylıklarına yansıyacaktır. Ancak emekli ikramiyelerine yansımasından faydalanmak isteyenlerin ise 2023 Ocak ayından önce emekli olmamaları gerekmektedir.

Emeklilik ikramiyesine ilişkin düzenlemeden bekledikleri artışı görememesi nedeniyle yakınan kamu şefleri ve diğer kamu çalışanı değerli okuyucularımıza düzenlemeye ilişkin kanun teklifinin TBMM’ye gelmesi ve yasalaşmasının zaman alacağını bu süre zarfında değişikliklerin muhtemel olduğunu belirtelim.

Akşam gazetesinden Okan Güray Bülbül de ek gösterge düzenlemesi ile ilgili çözüm bekleyen konulara dikkat çekti. Bülbül yazısınsa şu ifadeleri kullandı;

3600 ek göstergede Meclis'e gelecek kanun taslağının ana başlıkları geçtiğimiz hafta paylaşıldı. Ancak şube müdürleri, il ve ilçe yöneticilerinin durumuyla 3600'e geçişte aranan kriterler konusunda meslek gruplarının bazı talepleri var. Bu talepler, taslak Meclis'e geldiği zaman çözüme kavuşturulabilir. Bugün ek göstergede ilave olabilecek hususları ele alacağız. İşte Meclis'te kesinleşmesi beklenen talepler...

EMEKLİLİK DİLEKÇESİNİ 14 OCAK ÖNCESİ VERİN

Ek gösterge artışından hali hazırda emekli olmuş memurlar da faydalanacak ve bu sayede emekli aylıkları artacak. Bu kapsamda rakamlar temmuz zamlarından sonra değişecek olmakla birlikte ortalama memur emeklilerinin aylıkları ek gösterge artışından dolayı 113 TL, yansıtma oranı artışından dolayı da 540 TL yani toplamda 650 TL artacak. Düzenleme yılsonu yasalaşacak. Bu nedenle emeklilik dilekçesini 14 Ocak 2023 ve öncesi verecek memurlar ek gösterge artışından yararlanamayacak.

15 OCAK MAAŞLARINA YANSIYACAK

Memurların beklediği 3600 ek gösterge uygulamasının yansıtıldığı ilk maaşlar 15 Ocak 2023'te hesaplarda olacak. Emeklilik planı olan memurlar için bu tarih çok önemli. Ayrıca bugün için 1400 lira olarak hesaplanan artış o tarihte daha da artacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası kamuoyunun 3600 ek gösterge olarak adlandırdığı düzenlemenin ayrıntıları netleşmeye başladı. Yasanın yaz tatiline girmeden önce yasalaşması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasında düzenlemenin yılbaşı itibarıyla hayata geçeceği yer aldı. Memurların emekli aylıkları ve görev aylıkları ayın 15'i itibarıyla hesaplandığı için yeni ek göstergeyle ilk ödemeler 15 Ocak 2023'te yapılacak.

YENİ YILDA DEVREDE

Bu yüzden 15 Ocak 2023 itibarıyla emeklilik dilekçesi veren memurların aylıkları yeni ek göstergeye göre hesaplanabilecek. Diğer yandan 14 Ocak 2023 ve öncesinde dilekçe veren memurların emekli aylık ve ikramiye hesabı ise ek gösterge olmadan hesaplanarak ödeneceği için mecburi haller dışında emekli dilekçesinin bekletilmesinde fayda var. Düzenleme halihazırda emekli olmuş memurlar ile görevdeki memurların emekli aylıkları ve emekli ikramiyelerini değiştirecek.

Kamuda hiyerarşik farklılaşmanın göz önünde tutulduğu ve tüm memurları kapsadığı için 'devrim' niteliğinde olarak değerlendirilen ek göstergede ilk adım dört meslek grubu için; öğretmen, polis, din görevlisi ve sağlık çalışanları için atılmıştı.

KAPSAM GENİŞ

Ancak süreç içerisinde yalnızca bu gruba yönelik bir düzenlemenin fonksiyonel farklılaşmayı zedeleyici olacağı öngörülerek kapsam genişletildi. Ek gösterge ile ilgili düzenlemenin yalnızca 3.600 ek gösterge olarak nitelendirilmesi doğru değil. Hali hazırda 3.600 ek göstergenin üzerinde olan ve birinci dereceye gelmiş bütün memurlar için de ek göstergede düzenleme yapılacak ve bu sayede bütün memurlar düzenlemeden yararlanacaklar.

MEVCUT EMEKLİYE 650 LİRA

Ek gösterge düzenlemesinden halihazırda emekli memurlar da yararlanacak. Ancak emekli memurlar ikramiye artışından değil, emekli aylığındaki artıştan faydalanabilecekler. Ancak 15 Ocak 2023 itibarıyla ek göstergeden kaynaklı 120 TL olarak artışın yansıtma oranı ile 650 lirayı bulması bekleniyor.

EK GÖSTERGE İLE EMEKLİ MAAŞI YÜZDE 25 ARTIYOR

Ek göstergedeki artışlar sonrasında memurlar için emekli aylık ve ikramiyelerde ortalama yüzde 22 ila 25 arasında artışlar yaşanacak. Rakamsal artışların ne kadar olacağını bugünden söylemek doğru değil. Çünkü görevdeki memur ve memur emeklileri için temmuz ayında artışlar var.

Bu artışlar sonrasındaki zamlı aylıklar üzerinden ek gösterge düzenlemesi hesaplanacağı ve 15 Ocak 2023'ten itibaren düzenleme hayata geçeceği için bugünkü rakamlar ancak düzenleme bugün hayata geçseydi artış ne olurdu sorusuna yanıt olabilir.

Bugün itibarıyla ek göstergesi 2200'den 3600'e çıkartılanların çalışırken aldıkları maaşlar 57 TL, emekli aylıkları 1.391 TL, emekli ikramiyeleri 50.145 TL artacak. Lisans mezunu hemşireler ve din görevlileri, şube müdürleri, ilçe müdürleri bu gruba giriyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.