Asgari ücret TBMM'de görüşüldü: Fahrettin Yokuş'un önerisi 2 bin TL

TBMM'de bugün gerçekleştirilen oturumda gündem asgari ücret oldu.

Asgari ücret TBMM'de görüşüldü: Fahrettin Yokuş'un önerisi 2 bin TL

Bugün TBMM'de gerçekleşen oturumun gündeminde asgari ücret vardı. 

Bugün gerçekleşen oturumda İYİ Parti Konya Miletvekili Fahrettin Yokuş, "Eğer işveren payını yarı yarıya düşürerek işvereni kısmen rahatlatırsak, primleri düşürebilirsek ve kayıt dışı istihdamla samimiyetle mücadele edecek bir yönetim anlayışı oluşursa asgari ücret en az 2 bin liraya çıkabilir" ifadelerine yer verdi. 

"En az 2 bin TL olmalı" 

Gerçekleşen oturumda İYİ partinin "asgari ücretli çalışanlar" ile ilgili verdiği önergenin bugün görüşülmesi kararı alındı. İYİ Parti Konya Miletvekili Fahrettin Yokuş son dönemde gerçekleşen ekonomik istikrarsızlığın ardından çalışanın alım gücünün yüzde 40 düştüğünü aktardı. Yokuş, "Eğer işveren payını yarı yarıya düşürerek işvereni kısmen rahatlatırsak, primleri düşürebilirsek ve kayıt dışı istihdamla samimiyetle mücadele edecek bir yönetim anlayışı oluşursa asgari ücret en az 2 bin liraya çıkabilir. Cumhurbaşkanlığı sistemi denilen ve hiçbirimizin kavrayamadığı bir yönetim anlayışı ile asgari ücretlilere çare olunmaz. Yönetim kabiliyetini kaybetmiş bu iktidarın böyle bir derdi yok" ifadelerini kullandı. 

"İnsan onuruna yakışır hayat standartı lazım"

Oturumda MHP adına konuşan İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu asgari ücretlinin insan onuruna yakışır hayat standarlarında bir yaşamı hakettiğini kaydetti. Osmanoğlu, "Asgari ücret ekonomik gelişmelerden bağımsız ele alınamaz. Bügün enflasyon yüzde 25'leri aşmış durumda. Bu artış en çok dar gelirli vatandaşlarımızı etkiliyor. Enflasyon oranı asgari ücretlinin hayatını daha da zorlaştırıyor. Yaklaşık 6 milyon çalışanımızın dahil olduğu asgari ücretlerin daha iyi bir hayat sürmeleri için önümüzdeki 2 yıl için önlemler alınması lazım" dedi. 

"16 yıldır iktidardalar asgari ücretliye reva gördükleri ücret yeterli değil"

CHP grubu adına konuşan Muğla Milletvekili Süleyman Girgin 16 yıldır Ak partinin iktidar da olduğunu fakat asgari ücretliye gördüğü ücretin yetersiz olduğuna değindi. Girgin, "AK Parti yoksulluktan ve yoksullardan rant elde ediyor. Bunun için asgari ücretliye çare bulmuyorlar. Asgari ücretliyi açlık sınırı altında yaşamaya mahkum ediyorlar. Yoksulluk sınırının 6 bin 250 lira, açlık sınırının bin 919 lira olduğu ülkemizde asgari ücretin bin 603 lira olarak belirlenmesi, AKP'nin işçiye verdiği önemi ortaya koymaktadır" şeklinde konuştu. 

Bağımsız komisyon tarafından belirlenecek

AK Parti grubu adına konuşan Konya Milletvekili Halil Etyemez ise 1 milyon taşerona kadro verdiklerine değindi. Etyemez, "Asgari ücret bağımsız bir komisyon tarafından belirleniyor. Piyasa dengelerini de göz önünde bulundurarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hükümeti devraldığımız 2002 yılında asgari ücret 184 lira iken 2018 yılında bu rakamı bin 603 liraya çıkardık. Bu oran yüzde 26 oranında bir artışa denk geliyor. Ayrıca asgari ücretliler için asgari geçim indirimi ilavesi yaptık" şeklinde ifade etti. 

Gerçekleşen oturumun ardından AK Parti ve MHP nin vermiş olduğu red oylarıyla İYİ Partinin sunmuş olduğu önerge rededildi.

YORUM EKLE