AK Parti'den asgari ücret müdahalesi

Ak Parti sözcüsü Ömer Çelik Türk-İş ve DİSK'in asgari ücret komisyonunun erken toplanması talebine karşılık olarak, "Asgari ücret komisyonu, zamanında toplanacak" açıklamasında bulundu.

AK Parti'den  asgari ücret müdahalesi

Ak Parti sözcüsü Ömer Çelik, düzenlediği basın toplantısında Türk-İş ve DİSK'in tüm ısrarlarına karşılık asgari ücret komisyonun zamanında toplanacağını ve takvimde hiçbir değişikliğin yapılmayacağını açıkladı. 

Basın toplatısında öncelikli olarak kıta sahanlığına değinen Ömer Çelik, "7. parsel dedikleri bölge  bizim kıta sahanlığımız içindedir, Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından gereken cevap  verilir, Fatih Gemisi de yine Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından güçlü bir şekilde  korunmaktadır. Yunan ve Rum tarafına herhangi bir girişimde bulunmamalarını  tavsiye ederiz" ifadelerini kullandı. Gazetecilerin soruları yanıtlayan Çelik Ak Partinin İstanbul, Ankara, İzmir adaylarının sorulması üzerine, "İsimlerle ilgili her  şey şu aşamada spekülasyondur. Ne zaman kesinleşir? AK Parti bunları açıkladığı  zaman kesinleşir. Her seçim öncesi böyledir, pek çok isim konuşulur, pek çok  konuda listeler yayınlanır, bunların çoğu da doğru çıkmaz" dedi.  Yerel Yönetim Başkanlıklarının kendi hazırlıklarını söyleyen Çelik takvimin nasıl işleyeceği ve başvurların nasıl olacağına yönelik bilgilerin cuma günü gerçekleştirilecek MKYK toplatısından sonra aktarılacağını açıkladı. 

Çoğu kulis

Takvimin daha açıklanmadığına değinen Çelik, "Çoğu kulis olarak  yazılıyor ama bu kulislerin çoğu da gerçek kulis değil, çoğu spekülasyon olarak  gündeme geliyor. Dolayısıyla benim doğrulayacağım bir konu değildir bu" ifadelerine yer verdi. Türk-İş ve DİSK'in asgari ücret komisyonunun erken toplanmasına karşılık isteğine de değinen Çelik, "Haberlerle ilgili  Bakanımızla konuşmuştum. Asgari ücret komisyonu zamanında toplanacak, herhangi  bir şekilde takvimde bir oynama yok" dedi. 

"Size herhangi bir başkenti işaret edicek durumda değilim"

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Türkiye'ye yönelik yapılan ekonomik saldırıların Avrupa'dan br başkentten yöneltiğine ilişkin açıklmasına yönelik sorulan soruya yanıt veren Çelik, "Ekonomik saldırının dış kaynaklı  olduğuna dair çok uzun bir süre çeşitli açıklamalar dinledik. Dolayısıyla bu  saklı, gizli bir mesele değil. Bunun dışarıda sistematik bir şekilde belli  açıklamalarla tırmandırılmak istenen bir süreç olduğu görülüyor. Bunun ileride  konuşulacak tarafları vardır, şimdi konuşulacak tarafları vardır. Şimdi  konuşacağımız kısımları bu kadardır. Dolayısıyla size herhangi bir başkenti  işaret edecek durumda değilim" ifadelerini kullandı. Bu konu üzerindeki sesizliğinin de bile bir sonuç çıkarırsınız açıklamasında bulunan Çelik, "Saldırıların o gün kimlerin söylemleriyle  gerçekleştiği nasıl ortaya çıktığı her şekilde ortadadır. Burada önemli olan  şudur, Türkiye bu kadar sistematik ve vahşi bir saldırıyı kendi imkan ve  kapasitesiyle atlatmayı başarmıştır. Tarihimizin hiçbir döneminde belki de hiçbir  devlete karşı yapılmamış bir saldırı gerçekleşti. Kurumlarımızın hükümetimizin  sağlam duruşuyla Cumhurbaşkanımızın verdiği talimatların zamanlı, hızlı ve tam  olarak yerine getirilmesiyle bu saldırıya gereken cevap verildi. Bir kere daha  kurumsal kapasitemiz, gücümüz test edilmiş oldu, bu testten başarıyla çıktığımızı  düşünüyoruz" şeklinde ifade etti. 

Her parti kendi planlamasını yapmıştır

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih  Gökçek ile ilgili bir soru üzerine verdiği açıklamalara değinilmesi üzerine Çelik, "Bunlar tabiidir her parti adaylarını açıklayacak, herkes kendi ismi  altında bu seçime giriyor, herkesin kendi gündemi, kendi siyasi ajandası var. Bu çerçevede her parti kendi planlamasını yapmıştır, seçim takvimini yapmıştır.  Çeşitli siyasi aktörlerle görüşüyorlardır, dolayısıyla bu tartışmaları tabi  karşılamak lazım. Siyasetin doğası gereği olan tartışmalardır" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Gökçek ile ilgili dava arkadaşlığına ve kardeşliğine vurgu  yaptığını açıklayarak, "Bu Sayın Gökçek'in AK Parti ailesinin içerisinde  kardeşlikle, dava arkadaşlığıyla nitelenen bir siyasi şahsiyet olduğuna dönük bir  vurgudur" şeklinde ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2018, 01:45
YORUM EKLE