80 ülke temsilcisi Boğaziçi Zirvesi için Türkiye'ye gelecek

Türkiye, 9’uncu Boğaziçi Zirvesi’nde 80 ülkeden yaklaşık 2 bin siyasetçi, iş insanı ve fikir önderini ağırlamaya hazırlanıyor.

80 ülke temsilcisi Boğaziçi Zirvesi için Türkiye'ye gelecek

Türkiye, 80 ülkeden yaklaşık 2 bin siyasetçi, iş insanı ve fikir önderini 9’uncu Boğaziçi Zirvesi’nde ağırlamaya hazırlanıyor. Zirvenin ana teması ’Barışın Sürdürülmesi ve Herkes İçin Kalkınma’ olarak belirlenirken, zirve Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 26-28 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirelecek. Geçtiğimiz 8 yılda çok önemli iş anlaşmalarına imza atılan zirveden bu yıl da kritik işbirliklerinin yapılması bekleniyor.

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen Boğaziçi Zirvesi, 26-28 Kasım tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasını yapması beklenen zirvede, bu yılda dünya genelinden yaklaşık 80 ülkeden cumhurbaşkanları, bakanlar, eski devlet başkanları, siyasiler ve iş insanlarını ağırlanacak. ’Barışın Sürdürülmesi ve Herkes İçin Kalkınma’ teması ile düzenlenecek olan zirvede 193 konuşmacı yer alacak, 33 ayrı panel düzenlenecek. Aynı zamanda bu yıl ilk kez İngiltere’den de bakanlık düzeyinde katılım olacak.

Bu yıl katılım rekor seviyeye ulaşacak 

Boğaziçi Zirvesi’nin bundan 8 yıl önce 21 ülkenin katılımı ile başladığını hatırlatan Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) Kurucu Başkanı Cengiz Özgencil, aradan geçen dönemde zirvenin etkinliğinin kendini kanıtlaması ile ülke sayısının giderek arttığını ve bu sene rekor seviyeye ulaşacağını kaydetti. 

Bu yıl 600’ü yabancı olmak üzere toplam 2 bin kişinin 3 günlük zirvede yer alacağını belirten Özgencil, ilk iki gün iş dünyasına yönelik panel ve toplantıların, üçüncü gün ise sanat, kültür, spor ve eğitim alanlarındaki panellerin öne çıkacağını söyledi.

Özgencil, "İş dünyasına yönelik toplantılarda önemli işbirliklerine imza atılacağını düşünüyoruz. Zirveye 7 ülkeden ticari heyet bazında katılım olacak. Boğaziçi Zirvesi’nin 8 yıllık geçmişinde bizim bildiğimiz 1.7 milyar dolarlık anlaşma imzalandı. Bunların haricinde bizim haberimiz olmayan çok daha fazla anlaşmanın imzalandığını düşünüyoruz." dedi.

Zirvenin ara başlıklarından birisinin de ticaret savaşları olacağının altını çizen Özgencil, ABD ve Çin’den de önemli katılımcıları ağırlayacaklarını kaydetti.

Şimdiye kadar düzenledikleri zirvelerde devletten herhangi bir maddi destek almadıklarını ifade eden Özgencil, "Benim bu konuda hiç bir talebim olmadı. Eğer bu tip zirvelere uluslararası sponsorlar önem veriyorsa ve kendi imkanlarınızla gerçekleştiriyorsanız o zaman daha gerçekçi, saygın ve sürdürülebilir hale geliyor. Benim için önemli olan bu. Türkiye’de maddi destek almadan bu kadar uluslararası katılımcıyı bir araya getiren başka bir zirve yok." sözlerini ifadelerine ekledi.

’İstanbul neden bir buluşma noktası olmasın’

Türkiye’ye yapılan ekonomik saldırılara rağmen zirvenin böylesine büyük bir katılımla gerçekleştirilmesinin uluslararası camiaya önemli bir mesaj olduğundan söz eden Özgencil, şunları ifade etti: "Zirvenin ilk yıllardaki çıkış amacı komşu ülkelerle ticari bağlantıların kurulması idi. Ama sonrasında diğer ülkelerden de gelen talebi gördükçe ’İstanbul neden bir buluşma noktası olmasın’ diye düşündüm. Özellikle son üç yıl ABD, Japonya, Çin ve Avrupa ülkelerinin katılımlarına şahit olunca bu düşüncemin giderek daha somut bir hal aldığını gördüm. 3 günle başlayan bu zirve ileride dünyadaki yönetimi sağlayan insanların ve iş dünyasının UİP haftası buluşmasına kadar gidebilir".

Yurtdışından da talep geliyor

Başka ülkelerin de UİP’in düzenlediği zirveye talip olduğunu anlatan Özgencil, "İlk yıl zirveyi gelin burada da düzenleyin diye İran’dan talep gelmişti. Sonrasında Çin, Rusya, Katar ve Azerbaycan’dan özel sektör temsilcileri zirveyi birlikte yapmaya talip oldular. Son olarak ise zirvenin önümüzdeki yıl Malezya’da da düzenlenmesi yönünde talep aldık. Ben önümüzdeki yıllarda zirveyi yurtdışına da açmayı planlıyorum ama öncelikle marka değerinin oturması gerekiyor. Bunun da 10’uncu yıldan sonra oluşacağını düşünüyorum" dedi.

Zirvenin ticari yatırımları ve iş insanlarını buluşturmak dışında önemli bir hedefinin daha olduğunu anlatan Özgencil, "Teknoloji ve bilim alanında tüm gelişimleri konuşabilen insanları bir araya getirip burada fikir alışverişi yapmak öncelikli hedefimiz. Öngörüsü fazla insanların, 20-30 yıl sonra neler olabileceğini anlatmalarını istiyoruz. Sonraki yıllara ilişkin ortaya bir vizyon çıkmasını amaçlıyoruz." ifadesini vurguladı.

15 Temmuz hain darbe girişimine dikkat çeken Özgencil, "Bize darbe girişiminden sonra bu zirveyi yapamayacağımızı söylediler. Sadece 3 ay vaktimiz vardı ve büyük bir inatla koşturmaya başladık. Sonuçta 2016 yılındaki zirveye 3 cumhurbaşkanı, 250 yabancı iş insanı ve 11 tane yabancı bakan katıldı. O dönem Türkiye’de bütün oteller boşken zirveye katılan yatırımcılar İstanbul’daki beş yıldızlı otelleri doldurdu, bazılarında kalacak yer bile kalmadı" ifadelerini kullandı. Zirvenin İstanbul turizmi açısından da önemli olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2018, 17:00
YORUM EKLE