1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 5 Milyon Emekliye İntibak Müjdesi! İntibak Zammı ile Milyonların Maaşı Artacak!
5 Milyon Emekliye İntibak Müjdesi! İntibak Zammı ile Milyonların Maaşı Artacak!

5 Milyon Emekliye İntibak Müjdesi! İntibak Zammı ile Milyonların Maaşı Artacak!

Emekli vatandaşların gözlerini çevirdiği ve merak ettiği intibak zammını herkes araştırıyor. 2000 senesinin ardından emeklilik hakkı kazanmış olan kişiler, son durumlar hakkında bilgi sahibi olmak istiyor.

A+A-

Bu zammın sonucunda kişilerin en az maaşı ne kadar olacak? Merak ettiğiniz zam ve intibak güncellemesi haberin içerisinde yer alıyor.

İntibak zammı sonucunda en az maaş alan emekli vatandaşın maaşı ne kadar ödenecek? Türkiye üzerinde toplamda beş milyon emekliye verilecek olan bu ödemenin hangi aşama içerisinde olduğu merak ediliyor. 2000 senesinden sonra emeklilik hakkı alanlar da çeşitli isteklerini hükümetle paylaşıyor. Eğer bu yasa meclis tarafından onaylanır ise emekliler arasındaki eşitsizlik arındırılmış olacak.

Emekli İntibak Zammı Yeni Gelişme Var Mı?

2000 senesinden evvel emeklilik hakkı alan kişiler için yapılan düzenlemeler, sonrasında bu hakkı alanlar için de yapılacak. Fakat bu gelişmelerin gerçekleşeceği konusunda kesin bir açıklama henüz yapılmadı. Öngörülere göre gelecek olan zam maaşlar aracılığıyla kişilere verilecek. Talepler eğer uygulanırsa kişilerin maaşlarında 355 TL’ye kadar çoğalmalar meydana gelecek.

İntibak Talebi Gündeme Taşındı

2000 senesinin ardından emekli olan vatandaşların aylıkları üzerinde yapılan bu intibak düzenlenmesinin uygulanması öngörülüyor. Memur işçiliğinden emekli olan kişilerin taleple bulunduğu intibak zammı, Memur-Sen ile dile getiriliyor.

Kamu Personeli Danışma Kurulu görüşmeleri içerisinde masaya yatırılması ve sonuca varılması beklenen karar eğer uygulanırsa haksızlıklar ortadan kaldırılacak. Bütün emeklilerin maaşı aynı orana gelecek ve aralarda bulunan uçuk miktarlar tamamen giderilmiş olacak. Az maaş alan kişilere de daha çok para yatırılacak.

Bağ-kur ve SSK emeklilerinin istekleri eğer yazılı olarak onaylanır ise birçok kişinin maaşında değişiklikler meydana gelecek. 2000 senesinden sonra emeklilik hakkı alan kişiler ilk zamlarda 50 ile 355 TL ödeme almışlardı. İkinci intibak zammında da bu miktarın aynı olması bekleniyor. 2000 senesinden sonra emeklilik hakkı elde edenler için maaşlar tekrar düzenlenecek. Bu düzenlemeden neredeyse beş milyon kişi faydalanacak.

İntibak Düzenlemesi

2000 senesinden önce sigorta yatırımını tamamlamış olan kişilerin bu zamandan sonra emeklilik hakkı alması durumunda, karışık bir şekilde hesaplama yapılarak maaşları verilmiştir. Bu senelerden sonra emekli olan kişiler için iki ayrı gruplandırma bulunmaktadır. 2008 tarihinde önce ve sonra emeklilik hakkı kazanan vatandaşlar bu gruplardır.

Vatandaşlar arasındaki farklılıkların olmaması için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bazı çalışmalar olduğunu ifade etmiştir. Bu çabalar sonucunda kişilerin maaşlarındaki eşitliğin sağlanması bekleniyor. Bağ-kur, SSK ve Emekli Sandığı emeklisi olan herkes bu yasa ile birlikte eşit haklara sahip olacaklar.

İntibak Ne Zaman Çıkacak?

Ortalama beş milyon emeklinin alacağı intibak zammı planlamasının sene sonuna kadar bitirilmesi amaçlanıyor. Ancak konu ile ilgili henüz bir bilgilendirme yapılmadı.

İntibak Düzenlemesi Nedir? Maaşlara Etkisi Ne Olacak?

2000 senesinden sonra emeklilik hakkı elde eden kişiler gözlerini intibak zammına çevirmiş durumdadır. Geçmiş senelerde 2000 öncesi emeklilik hakkı elde edenler için yeni düzenlemeler sağlanmıştı. Yeni planlamalar ise kişilerin maaşında 360 TL’lik bir etki yaratmıştı. Bu düzenin 2000 senesi sonrası emekliler için de gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Talepler Ne Getirecek?

En düşük emeli maaşı asgari ücrete denk getirilirse, emekli vatandaşa bütün ödemeler dahil bir ay içerisinde 2324 TL verilecek. Ayrıca sağlık alanında ek ödemeler uygulanmaz ise, kişilerin maaşında herhangi bir kesilme yaşanmayacak.

Kişilere verilen ek ödemeler değişirse, emeklilerin aldığı ödemeler %4-5 oranından %8-10 oranına artış gösterecek. SSK ve Bağkur emeklisi olan kişilerin oranı %8 olarak belirlenir ise toplamda 255 TL ödeme alacaklar. Bu oran %10 olur ise 382 TL artış meydana gelecek.

İntibak zammı eğer oluşturulur ise 2000 senesinden sonra emeklilik hakkı alan kişilere 355 TL’ye kadar ödeme yapılacak. Emeklilere yapılan bu düzenleme haricinde iki kez promosyon ve ikramiye ödemeleri yapıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.