4D’li İşçiler İçin 2019 Zamları Belli Oldu, 579 TL Zam Resmileşti

4D’li statüde hizmet veren işçiler için zam kararları belli oldu. İşçiler 2019 ve 2020 yıllarında 5.355 TL’ye kadar maaş alabilecek.

4D’li İşçiler İçin 2019 Zamları Belli Oldu, 579 TL Zam Resmileşti

Türkiye genelinde hemen her kamu kurum ve kuruluşunda hizmet vermeye devam eden ve 2019 yılı itibari ile zamlı maaşlarını merak eden işçiler için zam kararları resmileşti ve kademe kademe artan kamu işçi maaş zamları belli oldu.

4/D’li işçiler İçin 2019-2020 Maaşları Belli Oldu

Daha önceki dönemde en son uygulanan 2018 Ocak zamları ile sabit ücret alan ve bundan sonraki süreçte maaş iyileştirmeleri ile seyyanen zamlar talep eden işçiler için belirlenen zamlı maaş ücretlerinden 4/D’li statüde hizmet veren kamu işçilerin faydalanacağı ilan edildi.

150 TL Seyyanen Zam ile Maaşlar Arttırıldı

Kamu işçisi olarak sistemde yer edinen ve yaşadıkları birçok mağduriyetler ile gündemden düşmeyen işçiler için yapılan ilk maaş iyileştirmeleri çalışması seyyanen zam kapsamında yapıldı. Kamu işçiler için 150 tl seyyanen zam yapıldı.

TİS’e Göre Yüzde 8+4 Zam İlave Ediliyor

Uzun zamandır mutabakata varılması için meraklı bekleyişin devam ettiği 2019 TİS, Toplu İş Sözleşmesi maddeleri uyarınca yılın ilk yarısında geçerli olmak üzere yüzde 8 ve ikinci yarı yılında geçerli olmak üzere yüzde 4 zam yapılması üzerinde uzlaşma sağlandı.

Yüzde 6,69 Enflasyon Farkı Yansıtıldı

Mevcut maaşların enflasyona karşı ezildiği iddiaları üzerine kamu işçisi, işçiler için maaş iyileştirmeleri çalışmaları kapsamında enflasyon farklarının yansıtıldığı çalışmalar devam etti ve kamu işçileri için yüzde 6,69 enflasyon farkı yansıtıldı.

Yapılan çalışmalar ve alınan kararlar akabinde maaşları asgari ücret ile 4.469 TL arasında farklılık gösteren işçi maaşları için uygulanan seyyanen zam, enflasyon farkları, kamu işçi maaşı zamları sonrasında mevcut rakamlar 2.589 TL ile 5,355 TL arasında kademeli olarak farklılık gösterecek şekilde yenilenmiş oldu.

YORUM EKLE