4/D'li Sürekli İşçi Maaşı 2 Bin 94 TL oluyor

2018 Nisanda kadroya geçen belediye ve kadrolarda çalışan sürekli işçiler tam olarak ne kadar maaş alacak?

4/D'li Sürekli İşçi Maaşı 2 Bin 94 TL oluyor

NET 2.094.12 TL MAAŞ ALACAKLAR
TİS zammı ve asgari ücret artışı ile kadroya geçirilen işçiler vergi kesintileri sonrasında net olarak 2.094,12 TL maaş alacaklar.

*Sosyal yardımlar, yol, yemek, eş, çocuk, yakacak vb. yardım ve tazminatlar hesaplamaya dahil edilmemiştir. Bekar eşi çalışmayan kişinin net olarak ek ödemeler hariç yapılacak artış

DİĞER ÜCRETLER
Kadroya geçirilen ve asgari ücretin yüzdelik fazlası ile çalışan işçiler için ise henüz bir düzenleme mevcut olmadığından şu anki yapılan açıklamalar ve yazışmalar doğrultusunda sadece yüzde 4 TİS zammı alacaklar.

DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu dikkat çekmiş ve ücretlerin asgari ücret civarına düşeceği uyarısında bulunmuştu.

Çerkezoğlu açıklamasında şöyle konuşmuştu;

'ÜCRETLER DÜŞECEK Mİ?
Kadroya geçişi yapılan işçiler için 6'şar aylık dilimlerde verilecek olan yüzde 4+4 zam ile ücretlerin fiilen asgari ücret civarına düşeceğine değinen Çerkezoğlu "YHK tarafından bağıtlanan toplu iş sözleşmesine göre 375 sayılı KHK kapsamındaki işçilerin 1 Ocak 2018 tarihindeki ücretlerine her 6 ayda bir yüzde 4 oranında zam yapılmaktadır. Bu zamlar 2019 ve 2020 yılları için de aynı şekilde uygulanacaktır.

375 sayılı KHK kapsamındaki işçilerin 1 Ocak 2019 tarihindeki ücretlerine (2019 yılı için belirlenen yeni asgari ücret üzerinden) yüzde 4 zam yapılacaktır. Böylece 375 sayılı KHK kapsamındaki işçilerin ücretleri fiilen asgari ücret civarına mahkum edilecektir." dedi.

EN DÜŞÜK ÜCRET NE?
Asgari ücretteki artış oranı %26 olarak açıklanması ile asgari ücret üzerinden maaş alan kadrolu işçilerin sözeleşmeleri ile asgari ücret artışındaki oran arasında büyük fark oluştu. İş Kanunu asgari ücretin altında çalışanlara ücret ödenemeyeceğini düzenlediğinden taşeron şirketlerden kadroya geçen işçilerin en düşük maaşı asgari ücret düzeyine tamamlanacak.

TİS ZAMMI
Asgari üretin üzerine kadroya geçen işçilere YHK kararı ile yürürlüğe giren toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre yüzde 4 zam yapılacak.

memurlarahaber.com

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 00:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
A
A - 2 ay Önce

Ahmetyilmazik

Bayram
Bayram - 1 ay Önce

Enflasyon farkı’6cı ayda yüzde 24ün yarısı işçi kodrosuna gecene seçim yatırımı olarak iyolur

Borçlu taşören işçisi
Borçlu taşören işçisi - 1 ay Önce

Artık kiraci ve oruçlu 55tl et pazar yok kullanmıyoruz 60 yas 4500 pirimde sigorta õncesi yok gūç bitti temizlik işçisiyim finlandiya yasası gibi emeklilik bekliyorum