49 yaşında 3600 günü dolduranlar emekli olabilir! Bazı mesleklere erken emeklilik

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) erken emeklilik için düzenlemeler yaptı. SGK tarafından yapılan açıklamada 2008 yılından önce yıpranma hakkı kullanan çalışanlar gelen bu değişiklikle erken emekli olabilecek. SGK'nın açıklamasına göre 3600 gün sigorta günü esnetilecek ve çalışanlar 49-50 yaş arsında emekli olabilecek.

49 yaşında 3600 günü dolduranlar emekli olabilir! Bazı mesleklere erken emeklilik

SGK bazı yıpratan mesleklerde çalışan işçilere erken emeklilik imkanı sağlıyor. SGK'nın düzenleme yaptığı sistemde sona varıldı. Yıpranacak işte çalışan işçiler gelen bu yeni çalışma ile erken emekli olabilecekler. Erken Emeklilik ile ilgili detaylar haberimizde..

SGK, yıpratan iş kollarında çalışanlar için 3600 prim günü ile erken emeklilik imkanı sağlıyor. Yeni gelen bu sistem ile şartlar esnetilecek ve işçiler erken emekli olabilecekler.

Yıpranma hakkı tanınan işçiler 2008 yılından önce kazanacakları yıpranma hakkını öne sürerek 2,5 yıl erken emekli olabilecekler.

2008 yılından evvel geçerli olan sistemde, yıpranma hakkıyla işçinin kazandığı sürenin hepsi yaş haddinden de düşürülüyorduu. 5 yıl fiili hizmet süresi zammı alan bir çalışanın yaş haddinde de 5 yıl indirim uygulanıyordu. 5510 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008'den itibaren yaş haddinden indirilecek süre, Yıpranma ve yaş haddinden indirim hakkı için yıpranmaya tabi işte en az 3600 gün (10 yıl) çalışma şartı gözetiliyordu. SGK, bu alanda kolaylık imkanı sağladı. Yapılan düzenlemeye göre; 3600 gün hesabında, 1 Ekim 2008 öncesi yıpranmaya tabi olmayan çalışma süreleri de esas alınacak. 2008 evveli ve sonrası çalışma sürelerinin hepsi 3600 gün olanlar, 2008'den sonraki yıpranma sürelerini yaş haddinden indirip, daha erken emekli olacaklar. Yıpranmadan faydalanan çalışanlara, çalıştıkları her 360 gün için 60 gün ile 180 gün arasında farklılık gösteren sürelerde fiili hizmet süresi zammı sağlanıyor.

Süreler Yüzde Elli Düşürüldü

Posta'da yer alan habere göre böylece, 5 yıl yıpranma hakkı olanların yaş haddinde en çok 2.5 yıl indirim yapılıyor. 52 yaşında emeklilik hakkı kazanacak kişi bu sayede 49.5 yaşında emeklilik imkanı veriliyor.

SGK’dan Yıpranma Hakkı

SGK Daire Başkanlığından duyurulan açıklamaya göre; konunun gündemde olduğunu ve üzerinde çalışılıp düzenlemelerin yapıldığı ilan edildi.

HANGİ MESLEKLERİN ERKEN EMELİLİK HAKKI VAR

Yıpranma hakkı verilen meslekler; Su altında çalışanlar, Emniyet ve, MİT mensubu, itfaiyeci, gazeteci, madenci, demir-çelik işçileri başta olmak üzere milyonlarca çalışanın yıpranma hakkı var. Yıpranma hakkı, erken emekli olma imkanı veriyor. Yıpranma süreleri emeklilik için gerekli yaş haddinden indiriliyor. Açıklanan meslek gruplarına yeni ek meslek ilave edileceği söyleniyor.

Haber Kuşağı

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020, 12:36
YORUM EKLE